Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 23, 2021 20:53

Küresel Çip Krizi İçin Intel’den Kötü Haberler Geldi!

Etkisini artıran küresel çip krizi hakkında Intel CEO'su Pat Gelsinger durumlar hakkında pek iyi yorumlar yapmadı. İşte son gelişmeler.
Küresel Çip Krizi İçin Intel’den Kötü Haberler Geldi!

Intel CEO’su Pat Gelsinger, küresel çip krizi sorununun muhtemelen çok daha uzun süreceği konusunda yeni uyarılar yaptı. Kıtlığın AMD’nin belirttiğinden daha çok süre dünyayı etkileyeceğini vurguladı.

Pat Gelsinger’e Göre Küresel Çip Krizi Sıkıntısı 2023’ün Sonuna Kadar Devam Edecek!

Açıklama, Intel’in 2021 üçüncü çeyrek mali sonuçları öncesinde geç saatlerde CNBC’ye yapıldı. CEO ayrıca sektör genelindeki bileşen sıkıntısının üçüncü çeyrekte bilgisayar çiplerinin işini etkilediğini ve bunun Intel’in hisselerinde %8’lik bir düşüşe yol açtığığını açıkladı.

Çip Krizi Intel

Gelsinger, kıtlığın şu anda en kötü durumda olduğuna, ancak gelecek yıl her çeyrekte kademeli olarak daha iyi olacağına inanıyor. Ancak en az 2023 yılına kadar stabil bir arztalep dengesi beklemiyor ve sıkıntının belirtilen yılın sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Arzın azalmasına rağmen Intel, DCG ve IoT işlerindeki güçlü talep sayesinde üçüncü çeyrek sonuçlarını yıllık bazda %5’lik bir artışla elde etti. Şirket ayrıca operasyonlarından 9,9 milyar dolar nakit elde edip 1,4 milyar dolar temettü ödedi.

Çip krizi

Intel, bilgisayar sektöründe özellikle ticari, masaüstü ve üst düzey tüketici dizüstü bilgisayarlarında talebin güçlü kaldığını söylüyor. Ayrıca, pazarın bu on yılın sonunda ikiye katlanarak 1 trilyon dolara çıkmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Piyasadaki yüksek taleplere rağmen sektörler çip krizi sebebiyle sevkiyat sorunları ve cihazların çıkışının ertelenmesi gibi durumlar yaşanıyor. Krizin en kısa zamanda çözülmesini diliyoruz. Çip krizi ve Intel hakkında yeni gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.