Google Play Store Ekim 22, 2021 19:55

Google, Play Store Abonelik Komisyonu Oranlarını Düşürüyor!

Arama motoru devi Google, Play Store için yeniliğe gidiyor. Artık geliştiricilerden aldığı komisyonları azaltacak. İşte gelişmenin detayları.
Google, Play Store Abonelik Komisyonu Oranlarını Düşürüyor!

Teknoloji devi, bugün yaptığı duyuruya göre Google Play Store üzerindeki tüm abonelik tabanlı işletmelerde komisyonları düşürüyor. Daha önce şirket, ilk 1 milyon dolarlık geliştirici kazancında komisyonları %30’dan %15’e düşürerek Apple’ın yaptığını izlemişti.

Şimdi ise özellikle yinelenen abonelikler yoluyla gelir elde eden tüm uygulama üreticileri için aldığı %30 oranındaki komisyonu düşürecek. Google, artık ilk günden itibaren geliştiricileri yalnızca %15 oranında ücretlendirecek. Bu indirime dahil olarak medya uygulamalarındaki komisyonlar da %10’a inecek.

Geliştiricileri oldukça rahatlatan bu durum, geliştiricilerin kazançlarını artırdığı için onların işlerine motivasyon katması da muhtemel. Böylece Google Play Store üzerinde çok daha iyi uygulamalar görebiliriz.

Google Play Store

Şirket, yeni ücret yapısına belirlemeye yardımcı olmak için geliştirici topluluğu ile konuştuğunu ve Picsart, Smule, AWA, Bumble ve Anghami gibi geliştiricilerden geri bildirim aldığını belirtti.  Bumble’ın CEO’su Whitney Wolfe Herd, bu fiyatlandırmanın “ürünlerimize daha iyi yatırım yapılmasına” olanak sağlayacağını söyledi ve Duolingo CEO’su Luis von Ahn, indirimlerin “misyonumuzu hızlandırmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Teknoloji devi, komisyonlarını düşürmesine rağmen Android ve onun ticaret platformu, Play Store, güvenlik, uygulama dağıtım sistemi ve geliştirici araçlarına yatırım yapmaya devam etmek için ücret alması gerektiğini vurguluyor. Şirket, 27-28 Ekim tarihlerindeki Android Geliştirici Zirvesi sırasında araçlar, API’ler ve diğer teknolojilerde yapılacak güncellemeler hakkında daha fazla bilgi paylaşacak. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.