PC Donanım Ekim 22, 2021 16:56

DDR5 RAM Fiyatları Cüzdanlarımızı Üzebilir, MSI Uyardı!

Intel Alder Lake serisi ve yeni AMD işlemcileri ile tanıtılacak olan DDR5 RAM bellek teknolojisi cüzdanları yakabilir. İşte gelişmeler.
DDR5 RAM Fiyatları Cüzdanlarımızı Üzebilir, MSI Uyardı!

En son teknoloji asla ucuz değildir ve bu bellekler için de geçerli. Bu nedenle ilk DDR5 RAM bellek tekliflerinin erişilebilir olacağını düşünmek ilk zamanlarda pek de mümkün olmayabilir. En son blog yazısında MSI, DDR5 fiyatlandırması hakkında kasvetli düşüncelerini paylaştı.

DDR5 RAM Bellekler, DDR4’e Göre %60 Daha Pahalı Olabilir

İlk DDR5 kitleti, 4 Kasım’da piyasaya sürüleceği söylenen Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcileri ile birlikte piyasaya çıkacak. MSI blog yazısında, “Tarihsel olarak, daha yeni bellek teknolojisi her önceki nesle göre %40’a yakın prim elde etmiştir. Ancak bu sefer DDR5, maliyetleri daha da artıran ek bileşenler içeriyor. Sonuç olarak %50-60’lık bir artış bekliyoruz.” dedi.

MSI temsilcisi yazısında ayrıca önceki nesillerin fiyat paritesini ulaşmak genelde 1.5 ve 2 yıl aldığını ve eğilimlerin DDR5’in modüllerinde de benzer kalmasını beklediklerini söyledi.

Fiyatların bir süre şişirilmiş kalacağını bekliyoruz ancak bu her yeni nesil bellek teknolojisinde ortaya çıkan bir durum. MSI’ın da altını çizdiği gibi, fiyatların normalleşmesi, diğer bir deyişle DDR5’in şu anda DDR4’te görülenlerle aynı tür fiyat etiketlerine ulaşmasının beklenmesi yaklaşık iki yıl alıyor.

Çok yakında Intel Alder Lake işlemciler çıkacak ve Türkiye’deki DDR5 ve 12. Nesil Intel Alder Lake işlemci fiyatlarını merakla bekliyoruz. Fiyatlar belli olunca sizlere direkt aktaracağız. Takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.