Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 21, 2021 16:56

Jony Ive İyi Ki Apple’dan Ayrıldı! Neden Mi?

Apple'ın efsanevi tasarımcısı Jony Ive iyi ki Apple'dan ayrılmış. Bunu biz demiyoruz. Bloomberg'ün editörleri diyor. Neden mi?
Jony Ive İyi Ki Apple’dan Ayrıldı! Neden Mi?

Apple’ın iMac, iPod, iPhone ve iPad dahil olmak üzere birçok ikonik ürünün yaratılmasına yardımcı olan ünlü tasarımcı Jony Ive için bugün ilginç bir haber ortaya çıktı. Bloomberg editörü Alex Webb‘e göre, Apple’ın ürün tasarımı, eski baş tasarımcı Jony Ive’in 2019’da şirketten ayrılmasından bu yana çok gelişti.

Webb, ben ayrıldıktan sonra Apple’ın biçimden çok işlevselliği yeniden vurguladığına inanıyor. Örneğin, Apple TV için Siri Remote’un tasarımı daha efektif kullanılacak şekilde değişti. HDMI bağlantı noktası, SD kart yuvası ve MagSafe dahil olmak üzere 2016’da kaldırılan birkaç bağlantı noktası geri getirilerek bu hafta yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro modelleri tanıtıldı. Evet, yeni MacBook Pro’lar önceki nesle göre biraz daha kalın ve ağır. Ancak aynı zamanda birçok profesyonel kullanıcının takdir ettiği gelişmiş bağlantı özelliklerine sahip.

Alex Webb, iPhone 12 ve iPhone 13’ün düz yan çerçevelerinin de önceki iPhone 11’den daha dayanıklı olduğunu savundu. Webb’e göre Ive zamanında yapılan telefonlar yana düştüğünde ön ve arka koruyucu camlar kolayca çatlıyordu.

Alex Webb; “Bazen müşterilerinizi dinlemek mantıklıdır. Özellikle de işlevsel formdan doğru uzaklaştığınızda. Sonuçta, dizüstü bilgisayarlarını harici monitörlere bağlayamazlarsa, profesyonel müşterileriniz olan mimarlar, müzisyenler ve film yapımcılarını kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Profesyonel kullanıcılar, Apple için daha faydalı olan ileri teknoloji cihazlar için ödeme yapabilirler.” ifadesini kullandı.

Elbette Webb’in de belirttiği gibi, Apple, iMac, iPod, iPhone ve iPad dahil olmak üzere birçok ikonik ürünün yaratılmasına yardımcı olan ünlü tasarımcı Ive olmasaydı bugün aynı olmazdı. Ive’ın tasarımlarını bir anda böyle hiçe saymak ve Ive’ın gidişinden sonra Apple topladı demek büyük bir yanlış. Ive olmasaydı Apple bugünleri göremezdi. Biz de bunu iddia ediyoruz. Ive’ın tasarım dehası olduğunu ve tasarımlarından dolayı Sir unvanını aldığını belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.