Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iPhone 13 Pro Hacklendi! Apple Şokta!

Apple'ın yeni amiral gemisi modeli iPhone 13 Pro Jailbreak işleminin kurbanı oldu. Açığı kapatan güncelleme çok yakında yayınlanabilir.

iPhone 13 Pro Hacklendi! Apple Şokta!

Apple‘ın korkulu rüyası olan Jailbreak geri döndü. Hem de bu sefer Apple’ın en yeni telefonu olan iPhone 13 Pro bu işlemin kurbanı oldu. 16 Ekim’de düzenlenen 4. Uluslararası Siber Güvenlik Yarışması Tianfu Kupası etkinliğinde; Pangu Lab hacker grubu, iPhone 13 Pro için dünyanın ilk uzaktan jailbreak’ini gerçekleştirdi ve telefona tam erişim kazandı.

Hacklemenin ardından bilgisayar korsanları, sahibi hakkında bilgi edinebildi, fotoğraf galerisine, uygulamalara erişebildi ve ayrıca cihazdaki verileri silebildi. En önemlisi, bu Jailbreak işlemi sadece 1 saniye sürüyor. Yani tek tıklama ile Apple’ın amiral gemisi modeli hacklenebiliyor.

Kaynak, bilgisayar korsanlarının birleşik saldırılar gerçekleştirmek için Safari istismarı da dahil olmak üzere birkaç iOS 15 güvenlik açığı kullandığını doğruladı. Aynı zamanda, kullanıcı verilerine tam erişim elde etmek için, telefon sahibinin gönderilen bağlantıya tıklaması yeterli oluyor.

iPhone 13 Pro maliyeti

Pangu Lab hacker grubunun, iPhone 4’ten iPhone 13’e, iOS 7’den iOS 15’e kadar birçok Apple akıllı telefonu için başarılı bir şekilde jailbreakler oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Muhtemelen Apple’dan bu Jailbreak olayının önüne geçmek için en kısa sürede güncelleme göreceğiz.

Jailbreak işlemine izin veren olayın telefon olmadığını işletim sistemindeki güvenlik açığının olduğunu belirtmekte fayda var. Şu sıralar iOS 15.1 üzerinde çalışan Apple, muhtemelen yeni güncellemesi ile güvenlik açıklarını da kapatacak. iOS 7’den sonra kullanımı düşen Jailbreak işlemi zaten özünde güvenli değil. Güvenlik için iPhone alanların Jailbreak yapması oldukça mantıksız. Telefonu tamamen dıştan gelen saldırılara açan bu işlemi bizim de önermediğimizi belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.