Otomobil Ekim 17, 2021 20:51

Volkswagen Elektrikli Araç Satışlarında Tesla’yı Geride Bıraktı

Alman otomobil devi Volkswagen, ID.3 ve ID.4 elektrikli araçlarının satışı ile rakibi Tesla'ya fark attı. İşte gelişmenin detayları.
Volkswagen Elektrikli Araç Satışlarında Tesla’yı Geride Bıraktı

Wolfsburglu Alman otomobil üreticisi Volkswagen, VW ID.3 ve VW ID.4 isimli elektrikli araçlarının Avrupa’daki satış rakamları açısından Tesla Model 3’ü geride bırakarak serinin başarılı genişlemesini kutluyor.

Alman otomobil üreticileri, tamamen elektrikli otomobil pazarındaki büyük Amerikan rakiplerine yavaş ama emin adımlarla yetişiyor. Kısa süre önce sizlere Mercedes-Benzin EQS elektrikli aracının performansı ve başarısını sizlere bildirmiştik. Bu sefer de Volkswagen, satışlarda Tesla’yı geride bırakıyor.

Son raporlara göre, 2021’nin ilk sekiz ayında Volkswagen’nin satış rakamları Batı Avrupa’da VW ID.3 ve VW ID.4 araçlarında 76.415‘e ulaştı. Şirket yaklaşık 44.000 ID3 EV ve 33.000 adet ID.4 SUV satmayı başardı. Birbirinden yakından ilişkili bu iki elektrikli otomobil aynı zaman diliminde 75.000 kez satılan Tesla Model 3’ün satış rakamlarını çoktan aştı.

Volkswagen

Tesla Model S, Model X ve Model Y en çok satan elektrikli araçlar arasında ilk 20’ye giremediği. Bu sebepten dolayı Volkswagen satış rakamları açısından Amerikalı rakibini ilk sırada geçti. Ayrıca mikroçip ve yarı iletken kıtlığı iki şirketin satışlarını da doğrudan etkiledi.

Batı Avrupa’daki tüm ülkeler arasında, söz konusu dönemde 204.000 elektrikli araç ile müthiş bir satış rakamına ulaşan yeni kayıtlı elektrikli araçların en yüksek satış rakamlarına sahip ülke Almanya oldu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.