Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iOS Mi Android Mi Daha Güvenli? İşte Cevabı!

Yıllardır herkesin merak ettiği iOS mi Android mi daha güvenli sorusu bugün yanıt buldu. Bakın Apple kendi sistemini nasıl savundu?

iOS Mi Android Mi Daha Güvenli? İşte Cevabı!

Apple, cihaz ve yazılım geliştirme konusundaki tescilli yaklaşımını savunmaya devam ediyor. Avrupa Komisyonu‘nun önerdiği ve Apple’ın kullanıcıların iPhone’lara üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek zorunda kalmasına neden olabilecek Dijital Piyasalar Yasası’na yanıt olarak şirket, böyle bir özellikle ilişkili güvenlik ve gizlilik risklerini vurgulayan bir belge paylaştı. Bu belge sayesinde iOS mi Android mi daha güvenli soru bir nebze netleşti diyebiliriz.

iOS Mi Android Mi Daha Güvenli?

Apple’ın “Milyonlarca Uygulama için Güvenilir Bir Ekosistem Oluşturma” belgesi, mobil kötü amaçlı yazılımların ve ilgili güvenlik ve gizlilik tehditlerinin daha yaygın hale geldiğini ve ağırlıklı olarak yayınlanmamış uygulamaların indirilmesine izin veren platformlarda bulunduğunu söylüyor.

Örneğin Apple, Android cihazların iPhone’lardan yaklaşık 15-47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım bulaşmasına sahip olduğuna göre 2019 ve 2020 için Nokia Tehdit İstihbarat Raporlarından alıntı yaptı.

Çalışma, mobil kötü amaçlı yazılımların yüzde 98’inin Android cihazlarını hedeflediğini buldu. Bu, doğrudan üçüncü taraf kaynaklardan uygulama indirmekle ilgili. Örneğin, 2018’de, Google Play dışı uygulamaların yüklü olduğu Android cihazların, üçüncü taraf yüklemeleri olmayanlara göre potansiyel olarak kötü amaçlı uygulamalara maruz kalma olasılığı sekiz kat daha fazlaydı.

iOS 15

Apple, iOS’ta böyle bir özelliği uygulamaya zorlanırsa, kullanıcıların cihazlarına indirildikten sonra daha fazla kötü amaçlı yazılıma maruz kalacağını ve uygulamalar üzerinde daha az kontrole sahip olacağını söyledi.

Apple, önerilen üçüncü taraf uygulama indirme yasalarından bazılarının, üçüncü tarafların tescilli donanıma ve kapalı işletim sistemi özelliklerine erişimine karşı korumayı kaldıracağını ve kullanıcılar için güvenlik ve gizlilik riskleri oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Apple, App Store dışından yazılım yükleme özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcıların bile böyle bir durumda zarar göreceğine inanıyor. Çünkü bazı kullanıcıların ihtiyaç duydukları bir üçüncü taraf uygulamasını indirmekten başka seçeneği olmayabilir.

Cupertinolu firma, suçluların App Store’un görünümünü taklit ederek veya ücretsiz veya özel özelliklerin reklamını yaparak kullanıcıları uygulamaları indirmeleri için kandırabileceğini de belirtti. Ancak Apple’ın bu tür argümanlarının Avrupa Komisyonu’nun kararını etkileyip etkilemeyeceğini söylemek zor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.