Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iOS 15 Kullananlar Dikkat, Yeni Bir Hata ile iPhone Uzaktan Silinebiliyor!

Bir ödül avcısı tarafından ortaya çıkarılan yeni bir hatada iOS 15 işletim sistemine sahip cihazların uzaktan silinebileceği ortaya çıktı.

iOS 15 Kullananlar Dikkat, Yeni Bir Hata ile iPhone Uzaktan Silinebiliyor!

Apple, son zamanlardaki en son yazılım güncellemesi olan yeni iOS’u yayınlama hazırlanıyor. Dördüncü ve en son beta, açık test kullanıcılarına yayınlandı ve halka da yakında sunulacak. Ancak şu an son sürüm olan iOS 15.0.2 işletim sistemine sahip iPhone’ların uzaktan silinebileceği ortaya çıktı.

Telefonu Uzaktan Silinebilmesini Sağlayan iOS 15’in Yeni Hatasının Kaynağı Ne?

RobetCFO adlı bir ödül avcısı bu durumu tweetledi ve sorunu Apple’a ilettiğini aktardı. Şu anda iOS 15‘i veya iPadOS’u çalıştıran herhangi bir cihazı uzaktan sıfırlamak için “üst düzey bir Bluetooth LE istismarı kullanmasını” sağlayan çok endişe verici bir güvenlik açığıyla karşılaştığını duyurdu. Yani cihazınıza dokunulmadan uzaktan sıfırlanabilir ve Bluetooth bağlantınız aktif durumda ise bu güvenlik açığına sahipsiniz demek oluyor.

Hata avcısı, uzaktan silme hatasıyla ilgili olarak Apple ile yaptığı iddia edilen bir diyaloğun bir e-postasının ekran görüntüsü alırken, uzaktan silme işleminin gerçekten gerçekleştiğine dair kanıt sağlamadı. Ancak Apple, hatayı verdiği cevapta kabul etti. Ayrıca iddia edilen e-posta iOS 15.1’in 25 Ekim’de geleceğini belirtti.

25 Ekim’de gelecek olan yeni sürümde bu uzaktan silme hatasının düzeltildiği de Apple tarafından aktarıldı. Apple son zamanlarda güvenlik açıkları sebebiyle sık sık gündeme çıkıyor. Bunlarla kararlı şekilde mücadele eden şirketten, iOS 15’teki mevcut güvenlik açıklarını ilerleyen güvenlik güncellemeleri ile çözmesini umuyoruz. Apple ve işletim sistemleri hakkında yeni çıkan gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalmayı unutmayın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.