Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 13, 2021 17:25

Windows 11 İlk Güncellemesini Erteleyebilirsiniz, Sorunlar Artıyor!

AMD işlemcili bilgisayarlarda Windows 11 pek performanslı çalışmıyor. Gelen ilk güncelleme ile durum daha da kötüleşti. İşte detaylar.
Windows 11 İlk Güncellemesini Erteleyebilirsiniz, Sorunlar Artıyor!

AMD geçen hafta yongalarının Windows 11’de performans sorunları yaşadığı konusunda uyardı. Şimdi Microsoft’un yeni işletim sisteminin yaptığı ilk güncellemenin, sorunları daha da kötüleştirdiği bildirildi. TechPowerUp, dün Windows 11 güncellemesi yayınlandıktan sonra çok daha yüksek gecikme süresi görüldüğünü, bu da daha kötü performans anlamına geldiğini bildiriyor.

Windows 11 ve AMD İşlemciler Arasındaki Sorun Ne?

AMD ve Microsoft, Ryzen işlemcilerde Windows 11 ile ilgili iki sorun buldu. Yeni işletim sisteminde, L3 önbellek gecikmesinin üç katına çıkmasına neden olarak bazı oyunlarda performansı %15e kadar yavaşlatabiliyor. İkinci sorun ise iş parçacıklarını bir işlemcideki en hızlı çekirdeğe kaydıran AMD’nin “tercih edilen çekirdek”teknolojisini etkiliyor. AMD, bu ikinci hatanın CPU’ya bağlı görevlerde performansı etkileyebileceğini söylüyor. TechPowerUp, Ryzen 7 2700X üzerindeki L3 önbellek gecikmesini yaklaşık 10ns’de ölçtü ve Windows 11’in bunu 17ns’ye çıkardığını söylüyor. 12 Ekim’de yayımlanan yeni güncelleme ile gecikmelerin 31.9ns’ye vardığını da bildirdi.

Microsoft ve AMD

Bu önbellek ve tercih edilen işlemci sorunu muhtemelen önümüzdeki hafta Microsoft tarafından ele alınacak ve söylentilere göre 19 Ekim’de bir yama paylaşılacak. Sorunların da bu yama ile düzeltileceği söyleniyor.

Özellikle Microsoft’un bu yeni işletim sistemi için desteklenen işlemci miktarını sınırlayıp ve Windows 11’in bu sorunlarla birlikte geldiğini görmek hâlâ şaşırtıcı. Güncellemeyi bekliyoruz ve sorunların kısa sürede düzelmesini umuyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.