Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 13, 2021 17:50

AMD DDR5 Desteği için Yeşil Işık Yaktı! Hız Arşa Çıkacak!

İşlemci devi AMD DDR5 desteği için bugün müjdeli haberi verdi. Önümüzdeki yıl DDR5'in kullanımı bir hayli artacak. Hız tavan yapacak.
AMD DDR5 Desteği için Yeşil Işık Yaktı! Hız Arşa Çıkacak!

AMD‘nin Zen mimarisini ve beraberindeki Ryzen işlemcilerini piyasaya sürmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Yeni nesil AMD işlemciler şimdiden heyecanlanmaya başladı ve şirketin YouTube sayfasında yayınlanan yeni bir videoda, gelecek AM5 platformu hakkında PCIe Gen 5 desteği, DDR5 ve daha fazlası gibi daha fazla bilgi doğrulandı. AMD DDR5 desteği sayesinde rakibi Intel’e karşı büyük bir kozu eline geçirecek.

AMD’nin teknik Pazarlama ekibinin Direktörü Robert Hallock’a göre firma, gelecek yıl yeni bir AM5 platformunu piyasaya sürmek için çalışıyor. DDR5 bellek desteği ve daha da önemlisi PCIe Gen 5 desteği ile yeni bir soket tasarımına sahip olacak. Yeni platformun, şu anda AM4 çözümleriyle uyumlu, yükseltmeyi kolaylaştırması gereken daha soğuk tasarımlara sahip olacağı bildiriliyor.

Robert Hallock, AMD’nin yeni güç yönetimi geliştirmeleri içeren yeni ‘dizüstü bilgisayar’ işlemcileri üzerinde çalıştığını da açıkladı. Özelliğin, durumu ve iş yükünü hesaba katan ve buna göre bir CPU yapılandırması uygulayan yeni algoritmalar kullanacağı bildiriliyor. Bu notebook işlemcileri 2022’de gelecek.

Son olarak, AMD’nin 2022’nin başlarında en yeni 3D V-Cache teknolojisine sahip yeni Ryzen CPU’ları piyasaya süreceği de doğrulandı. Daha da ilginci, bu teknoloji AM4 platformunun kendisi için üretilmiş Ryzen CPU’larda tanıtılacak ve bu da AM5 duyurulmadan önce yeni CPU’ların piyasaya sürüleceğini düşündürüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.