iPhone Ekim 12, 2021 16:56

Type-C Kullanan iPhone Yapıldı! Siz de Yapabilirsiniz!

Apple'ın iPhone 13 serisinde de Lightning kullanması eleştirilmişti. Bugün ise Type-C kullanan iPhone yapıldı. Siz de yapabilirsiniz.
Type-C Kullanan iPhone Yapıldı! Siz de Yapabilirsiniz!

iPhone 5 ile başlayan Lightning bağlantısı günümüzde hala kullanılıyor. Avrupa Birliği’nin iPhone 13’ün tanıtımından sonra USB Type-C’yi bir standart haline getirme kararı alması Apple’ı önümüzdeki yıl etkileyecek. Ancak bugün ise bir yıl daha beklemek istemeyenler için Type-C kullanan iPhone yapıldı.

Ken Pillonel adlı bir mühendis, kendisi tarafından yaratılan, dünyanın ilk USB-C konektörlü iPhone’unu tanıttı. Bildiğiniz gibi Apple, iPad ve Mac’lerde USB-C’ye geçmesine rağmen iPhone’larında hiç USB-C kullanmadı.

Ken Pillonel, bu değiştirilmiş iPhone X’in USB-C üzerinden şarj edilebileceğinin yanı sıra kablo üzerinden veri aktarımı yapılabileceğini de söylüyor. Bu modla ilgili en ilginç şey, mühendisin USB-C bağlantı noktasını içeren yeni bir PCB oluşturmasıydı. Bu olay Ken’i baya zorlamış. Ancak aylarca uğraştıktan sonra Ken sonunda başardı. Mühendis kısa süre içinde daha ayrıntılı adımları paylaşacak ve tüm süreci yayınlayacak. Bu sayede teknik bilgisi olanlar iPhone’larını modifiye edebilecek.

Type-C Kullanan iPhone

Apple’ın iPhone’larında Type-C’ye geçmesi muhtemelen 1-2 yılı daha bulacak. Hatta Apple’ın fiziki girişleri tamamen yok etmesi ve sadece kablosuz MagSafe teknolojisi ile iPhone’larını şarj etme seçeneği sunması da bekleniyor. Her zaman farklılıklara imza atan Apple’ın madem öyle Type-C yok sadece MagSafe var deme ihtimali çok yüksek görünüyor.

Lightning bağlantısından Apple’ın iPad modellerinde vazgeçemesi çok mantıklıydı. iPad Pro’ları PC’ye dönüştüren Apple’a daha hızlı veri aktarma sunması için Type-C’ye geçmesi gerekiyordu. Ancak şimdilik iPhone’lar için böyle bir gereksinim söz konusu değil. Belki bu ilerleyen yıllarda değişir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.