iPhone Ekim 12, 2021 13:23

iPhone 13’ün Fiyatı Zamlanacak Mı?

Apple'ın yeni canavarları için kötü haber geldi. iPhone 13'ün fiyatı zamlanacak gibi görünüyor. Peki, bu zammın arkasındaki neden ne?
iPhone 13’ün Fiyatı Zamlanacak Mı?

iPhone 13 serisi özellikle Türkiye’de fiyatı ile çok konuşulmuştu. Yüksek fiyatına rağmen yok satan bu seri için bugün kötü haber geldi. iPhone 13’ün fiyatı önümüzdeki süreçte zamlanacak gibi görünüyor. Peki, bu zammın arkasındaki neden dolar kurundaki artış mı yoksa başka tetikleyen etkenler mi var?

Son gelen haberlere göre Vietnam’da salgın nedeniyle çok sayıda işçi elektronik ve çeşitli parça üreten fabrikalardan ayrıldı. Kaynaklar, çok sayıda işçinin şimdiden ayrıldığını belirtiyor. Son bilgilere göre toplamda 2 milyon kişinin Vietnam’ı terk edebileceği tahmin ediliyor.

Tedarikçi Nike ve Adidas’ın Vietnam’daki üretimi durdurduğu ve parça tedarikçilerinin iPhone 13 için parça teslimat süresini uzatmak zorunda kaldıkları bildiriliyor. Bildiğiniz gibi iPhone 13’ün kamera modülü bileşenleri Vietnam’da monte ediliyor.

Bu yıl Apple, daha önce yalnızca iPhone 12 Pro Max’te kullanılan sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme (OIS) teknolojisinin kullanımını dört iPhone modeline genişleterek tedarikçilerin üretimi önemli ölçüde artırmasını sağladı. Nikkei Asia, konuya aşina olan kişilerin Vietnam’daki salgın nedeniyle iPhone 13 serisi akıllı telefonların teslimatta kesintiler yaşayabileceğini ve müşterilerin beklenenden daha uzun süre beklemek zorunda kalacağını söylediklerini aktardı.

iPhone 13 Pro maliyeti

Aynı zamanda, en son veriler , iPhone 13 ve iPhone 13 mini’nin teslimat sürelerinin, muhtemelen bu modellere çok yüksek talep olmaması ve her durumda iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max nedeniyle zaten düştüğünü gösteriyor. Yeni modelleri satın almak için en az 4-5 hafta beklemek gerekiyor.

Stok sorunu yaşayacak olan yeni serinin fiyatı bu yüzden artabilir. Ancak zam hakkında konuşmak için şimdilik erken görünüyor. 2022 yılın ilk çeyreğinde bu zammın kokusu iyice çıkar.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.