Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 11, 2021 18:57

Sony ve TSMC Çip Krizi İçin Büyük İş Birliği Yapacak

Son zamanlarda dev şirketler çip krizine son vermek için iş birliğine giriyor. Bunların yenisine Sony ve TSMC katıldı. İşte son gelişmeler.
Sony ve TSMC Çip Krizi İçin Büyük İş Birliği Yapacak

Küresel çip kıtlığı yakında Japonya’da beklenmedik müttefikler yaratabilir. Reuters ve Nikkei’den gelen raporlar, Sony ve TSMC devlerinin Japonya’nın batısında olan Kumamoto eyaletinde ortak yarı iletken fabrikası kurmayı düşündüklerini ortaya çıkardı. Bilgilere göre, TSMC çoğunluk kontrolüne sahip olacak, ancak tesis, Sony’nin arazisinde çalışacak. Japon hükümetinin 7 milyar dolarlık yatırımın yarısını karşılayacağı da bildirildi.

Tesis, kameralar, arabalar ve diğer amaçlar için çipler sağlayacak. Buna göre otomobil parçaları devi Denso’nun projeyle ilgilendiği de iddia edildi. Proje ilerlerse fabrika 2024 yılına kadar çalışır hale gelecek. Sony ve TSMC yorum yapmaktan kaçındı, ancak TSMC’nin daha önce böyle bir çaba için planlarını “aktif olarak gözden geçirdiğini” söylediği iletildi.

TSMC

Bu ortak yatırımlar artmaya devam ederse çip krizini 2023 yılına kadar bitirebiliriz. Bu proje de Sony’nin , TSMC’nin ve daha büyük Japon teknoloji endüstrisinin daha fazla istikrar eklemek bir yana, sıkıntıdan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Fabrika tam zamanında hazır olabilir. Yüksek teknolojili yarı otonom araçlar da 2024 yılına kadar yaygın olabilir ve kameralar da bütçe telefonlarda bile önemli bir parça. Bu yüzden yeni ortak tesis, bu alanlardaki kıtlığı sona erdirebilir. Çip krizi ve yeni iş birlikleri hakkında gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.