iPhone Ekim 11, 2021 11:55

iPhone Dışında Herkes Zarar Etti! Çinliler Şokta!

Telefon pazarında değişimler tam gaz devam ediyor. Kriz döneminde sadece Apple, iPhone satışları ile rakiplerine göre kar etmeyi başardı.
iPhone Dışında Herkes Zarar Etti! Çinliler Şokta!

Küresel çapta başlayan yarı iletken krizi telefon endüstrisi de dahil olmak üzere birçok endüstriyi etkilemiş ve üretimi durma noktasına getirmişti. Görünüşe göre bu kriz daha uzun süreler bizlerle olacak. Araştırma şirketi Counterpoint Research’ün tahminine göre; bu yıl akıllı telefon satışları 40 milyon adet düşecek. Ancak bu krizden yüksek iPhone satışları sayesinde Apple ne az etkilenen firma olacak.

Counterpoint Research, çip sıkıntısı nedeniyle cep telefonu üreticilerinin sipariş edilen parçaların yalnızca yüzde 70 ila  yüzde 80’ini alabildiğini ve telefon markalarının  yüzde 90’ının parça sıkıntısı yaşadığını belirtiyor.

Buna dayanarak Counterpoint Research, bu yıl akıllı telefon sevkiyatları için tahminini 1,45 milyar adetten 1,41 milyar birime ve bir önceki beklenen büyüme oranını yüzde 9’dan yüzde 6’ya düşürdü. Kriz, Samsung, OPPO ve Xiaomi dahil olmak üzere birçok şirketi vurdu. Ancak en az etkilenen Apple oldu. Kaynak, tedarik zinciri yönetimi yeteneklerinin diğer markalardan çok daha üstün olduğunu ekliyor.

iPhone 13 Pro Max

Önceki raporlara göre, sınırlı üretim kapasitesi nedeniyle TSMC, birkaç iş ortağı için fiyatları yüzde 10-20 oranında artırdı. Ancak Apple VIP iş ortağı statüsünden yararlandı ve bunun için fiyat artışı yalnızca yüzde 3 oldu.

Dünya yansa Apple’ın iPhone’larını zaruri bir ihtiyaçmış gibi satacağı açıkça ortada. Türkiye’de bile bu fiyatlara kim alır dediğimiz tüm Apple ürünleri şu sıralar stok dışı kalmış durumda. Markanın büyüklüğünü ve fanlarını göz önünde bulundurursak, tabii ki de bu krizden en az şekilde etkilenirler.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.