Mercedes Ekim 9, 2021 20:52

Mercedes-Benz EQS Performansı ile Şaşırttı, Şirketin İlk Elektrikli Sedanı!

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan elektrikli sedan Mercedes-Benz EQS sürüş testine girdi ve sonuçları oldukça şaşırtıyor. İşte araca ait detaylar.
Mercedes-Benz EQS Performansı ile Şaşırttı, Şirketin İlk Elektrikli Sedanı!

Tamamen elektrikli Mercedes-Benz EQS, lüks ve teknik özelliklerle dolu. Aracın menziline ait detaylar Resmi tahminler Çevre Koruma Ajansı’ndan(EPA) geldiğinden dolayı EQS, menzil açısından Tesla gibi şirketlerin araçları ile sağlam rekabet edecek.

Ajans, arkadan çekişli tek motorlu EQS450+ versiyonunun tam dolu bir pille yaklaşık 350 mil(563 km) gidebileceğini söyledi. Yeni elektrikli otomobilin, EQS 580 isimli tam çekişli versiyonunun ise 340 mil gidebildiği aktarıldı. Bu menziller, Tesla’nın yeni üçlü motorlu Model S Plaid aracına çok yakın.  107 kWh donanımlı EQS580 516 beygir gücüne sahipken EQS450+, 329 beygir gücüne sahip.

Merecedes, agresif rejenerasyon stratejisine, büyük pile ve EQS’nin menzili için inanılmaz derecede düşük olan 0.20 sürtünme katsayısına güveniyor. Elektrikli Mercedesler, Alman rekabeti ile olumlu bir şekilde karşılaştırılırken, Tesla ve Lucid gibi firmaların bir tık gerisinde kalıyor. Ancak şirket bu sektöre daha henüz yeni giriş yaptı. Zamanla daha da gelişecektir. Porsche 4S Performance Battery Plus 227 mil menzile sahipken Audi e-tron GT ise 238 mil menzile sahip. Yine de Benz, Tesla Model S Long Range’in etkileyici 405 millik numarasına dokunamıyor.

EQS450+ 103.360 dolardan başlayan satış etiketine sahip olacak. Daha güçlü EQS580’in fiyatı ise 120.160 dolarlık fiyattan başlayacak. Ülkemiz pazarına da girmesini de umduğumuz yeni elektrikli aracın gelişmeleri için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.