iPhone Ekim 8, 2021 12:52

iPhone 13 Hayalet Fotoğraflar Çekiyor!

Apple'ın iPhone 13 serisi ile hayalet fotoğraf sorununun önüne geçemediği ortaya çıktı. Peki, bu soru nasıl ortaya çıkıyor?
iPhone 13 Hayalet Fotoğraflar Çekiyor!

iPhone 11‘in piyasaya sürülmesinden sonra kullanıcılar, gece modunu kullanırken fotoğraflarında çeşitli yansımalar ve parlamalar ortaya çıktığından şikayet etmeye başlamıştı. Bu eserler bazıları tarafından “hayalet” olarak adlandırılmıştı. Bu sorunun iPhone 12 ile de devam ettiği geçtiğimiz yıl raporlanmıştı. Bu sorunun artık iPhone 13 ailesi ile çözüme kavuşturulacağı düşünülüyordu. Ancak görünüşe göre yeni seride de hayalet fotoğraf sorunu devam ediyor.

iPhone 13 olmayan şeyleri çekiyor! Sorun hala devam ediyor!

Konuyla ilgili araştırma yapan kaynaklar, iPhone ile çekilen fotoğraflardaki gölgelenme sorununun, Apple’ın kamerada daha dayanıklı safir cam koruyucular kullanmaya başladığı iPhone 7’nin piyasaya sürülmesinden bu yana devam ettiğini söylüyor. Ancak, iPhone 11’de çok belirgin hale geldi.

Bir kullanıcı iPhone 11 kamerasından safir kristali çıkararak tahminini test etmeye karar verdi.Bu işlemden sonra fotoğraflardaki hayali görüntüler tamamen kaybolmadı ama hayalet dokular çok daha az oldu.

Bu hafta Apple, geliştiricilere bazı yeni eklemeler ve düzeltmeler ile iOS 15.1 beta 3’ü yayınladı. bunların en önemlileri yerel ProRes desteği ve otomatik makro modunu devre dışı bırakmak için yeni bir opsiyon oldu. Muhtemelen Apple da bu sorunun farkında. iOS 15.1 güncellemesi ile hayalet dokuların önüne geçmek için yapay zeka devreye alınacak gibi görünüyor.

Aşağıdaki fotoğraftan hem 12 hem de 13 ile gece modunda çekilen ve hayalet dokuların oluştuğu fotoğrafa göz atabilirsiniz.

iPhone 13

Apple’ın yaşanan bu sorunu nasıl çözüme kavuşturacağı merak konusu. Donanımda yaşanan bir olaydan dolayı ortaya çıkan hayalet dokuların yazılım ile yok edilmesi biraz zor görünüyor. Eğer Apple bunu başarabilirse yazılım konusundaki farkını bir kez daha ortaya koymuş olaacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.