Windows Ekim 7, 2021 18:52

Windows 11, AMD Ryzen İşlemcilerde Performans Düşüklüğü Tetikliyor!

Windows 11 piyasaya sürüldü ancak bazı sorunları beraberinde getirdi. Yeni işletim sistemi ve AMD işlemciler birlikte pek iyi iş çıkaramıyor.
Windows 11, AMD Ryzen İşlemcilerde Performans Düşüklüğü Tetikliyor!

Windows 11 resmi olarak çıktı ancak bir AMD Ryzen işlemciniz varsa güncellemeyi biraz ertelemek isteyebilirsiniz. Şirket, AMD işlemcilerin Windows 11’de çalışmasında verimsizlikler tespit etti ve performans düşüşlerini resmi olarak açıkladı.

AMD, Ryzen İşlemcilerin Windows 11’de %15’e Varan Performans Düşüşü Yaşadığını Söylüyor

AMD ve Microsoft, Ryzen’de Windows 11 ile ilgili iki ana sorun buldu. Birincisi yeni işletim sistemi, L3 önbellek gecikmesinin üç katına çıkmasına sebep olabilir. AMD, sorunun etkilenen uygulamaların çoğunda yüzde 3-5 daha kötü performansa neden olabileceğini söyledi. Bazı oyunlarda da(AMD özellikle “e-Spor için yaygın olanları belirtiyor) yüzde 10-15’lik performans düşüşleri görebileceğimizi söylüyor.

AMD Ryzen 6000

İkincisi, yeni işletim sistemi, genellikle iş parçacıklarını bir işlemcideki en hızlı çekirdeğe kaydırmayı amaçlayan AMD’nin “tercih edilen çekirdek” teknolojisi ile ilgili sorunlar yaşıyor. AMD, kullanıcıların özellikle 65W güç tüketimine ve sekizden fazla çekirdeğe sahip işlemcilerde ve CPU’ya bağlı işlemlerde performans sorunları görebileceğimiz konusunda uyardı.

AMD ve Microsoft, yazılım güncellemeleri aracılığıyla bu bilinen sorunları çözmek için aktif olarak araştırdıklarını onayladılar. İki şirket, bu sorunları denemek ve çözmek için hem bir Windows güncellemesi hem de bir yazılım güncellemesinin bu ayın sonunda geleceğini vaat ediyor. İşletim sistemi henüz yeni olduğu için sorunlarla karşılaşmamız kuşkusuz olacaktır. Microsoft, bu sorunları zamanla ortadan kaldıracaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.