Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 7, 2021 20:53

Samsung Çip Krizi Yüzünden Yeniliklerini Ertelemeye Başladı

Çip krizinin yeni kurbanı Samsung olmuş gibi görünüyor. Samsung çip krizi yüzünden 2nm ve 3nm yonga setlerinin üretimini erteledi.
Samsung Çip Krizi Yüzünden Yeniliklerini Ertelemeye Başladı

Koronavirüs ile patlak veren çip krizi şimdi de Güney Koreli teknoloji devini vurdu. Samsung çip krizi yüzünden 2 nanometre ve 3 nanometre yongalarının üretimini erteledi. Bildiğiniz gibi şu anda, 5 nanometre üretimi, modern mikro devrelerin üretiminde en ileri teknolojidir. Bir sonraki önemli adım, 3 nanometre teknolojik sürece geçiş olacak.

Samsung, birkaç yıl önce 3GAE (3nm Gate-All-Around Early) ve 3GAP (3nm Gate-All-Around Plus) düğümlerini tanıttı. Bu yongalar önemli ölçüde güç tasarrufunu ve genel performansı iyileştirmesi ile dikkat çekmişti. Şimdi ise Güney Koreli dev, 3nm çip üretim teknolojisini 2022’ye ertelediğini duyurdu. Ayrıca şirket, 2nm çipin çıkışını da 2025 yılına erteledi.

Samsung, yonga setlerini üretmek için en son teknolojiyi kullanıyor ve Güney Koreli devin müşterileri arasında Qualcomm, IBM ve diğer büyük şirketler yer alıyor. Samsung, birkaç ay önce 3nm çiplerin lansmanını erteleyeceğini de açıklayan TSMC ile rekabet ediyor.

Samsung Çip Krizi

2019’daki duyuru sırasında Samsung, 3nm sürecinin 7LPP sürecine göre güç tüketiminde yüzde 50’lik bir azalmaya ek olarak performansta yüzde 35’lik bir artış sunabileceğini söyledi.

Şu anda küresel bir yarı iletken krizi olduğu için çip üreticilerinin bir baskı altında olduğu göz önüne alındığında, yeni teknolojinin piyasaya sürülmesini ertelemek mantıklı. Samsung, deneysel süreçten daha iyi performansa sahip kanıtlanmış bir sürece bağlı kalmak istiyor.

Çip krizinin 2022 yılında biteceği söylenmişti. Ancak son gelen bilgiler krizin 2023 yılına kadar sarkabileceğini gösteriyor. Yonga setlerinde büyük sıçramalar için maalesef ki bir süre daha beklememiz gerekecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.