Intel Ekim 7, 2021 19:50

Intel Çip Sektöründe İşleri Büyütecek, Dev Yatırım Geliyor!

Geleceğe dair kararlı açıklamalarda bulunan şirket, yarı iletken sektörüne büyük yenilikler getirecek. İşte büyük yatırımın detayları.
Intel Çip Sektöründe İşleri Büyütecek, Dev Yatırım Geliyor!

Intel CEO’su Pat Gelsinger, Intel’in Avrupa’da yerleşik 93 milyar dolarlık bir yarı iletken üretim tesisi oluşturma planları hakkındaki açıklamalarını tekrarladı. Plan on yıldan fazla bir süre boyunca geliştiriliyor olacak. CEO, açıklamalarını Münih kentinde bulunan IAA Mobility Auto Show’daki görüşmeleri sırasında yineledi.

Intel, Dünyanın En Gelişmiş Çip Fabrikasını Kuracak

CEO, yeni genişleme ve üretim projesinin, dünyanın en gelişmiş çip fabrikasını da beraberinde getireceğini belirtti. Bu fabrikada ASML Holding adlı şirketin, “aşırı ultraviyole litografi” adlı yonga seti yapım yöntemini kullanılacak. Üretimin, kuruluşlarının Intel’in “IDM 2.0” yenileme projesi ile birlikte olacağı da belirtildi. Bu fabrikalarda şirketin, yarı iletken sektörünü ileri boyuta taşıması da beklentilerimizde.

Küresel Çip Krizi

Geçtiğimiz aylarda şirket, Avrupa Birliği’nde yarı iletken üretim tesisleri kurma planları hakkında bilgi yayınlamıştı. Daha önce bildirildiği gibi bu yeni yatırım, Intel’i TSMC, Samsung ve AMD gibi şirketlerle büyük rekabete sokuyor. Gelsinger, şirketi geçmişte olduğu gibi daha yüksek endüstri standartlarına geri getirmeyi amaçlıyor.

Gelsinger ve Intel’in yeni tesisi, tam olarak geliştirildiğinde 10.000 kişiye istihdam sağlayacak. Şirket, Avrupa Birliği liderleri ile de bir araya geldi. Yeni tesis, sadece geniş bir alana değil aynı zamanda su, elektrik ve yerel uzmanlar gibi diğer olanaklara da ihtiyaç duyacaktır. Proje oldukça maliyetli olduğu için tesis Avrupa Birliği bölgesine yerleştirelecek.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.