Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 6, 2021 19:18

Popüler Xiaomi Modeli için Android 12 Çıktı! İndir!

Xiaomi'nin çok sevilen modeli Xiaomi Mi 9T Pro için Android 12 güncellemesi çıktı. Geliştiriciler Çinli teknoloji devinden önce davrandı.
Popüler Xiaomi Modeli için Android 12 Çıktı! İndir!

Google, birkaç gün önce yeni Android 12 işletim sisteminin kararlı sürümünü tanıttı. İnternet ve teknoloji devi 4 Ekim’de ise kaynak kodu Android Açık Kaynak Projesi‘nde yayınlandı. İlginç bir şekilde, kararlı Android 12 sürümü Google’ın Pixel telefonları için bile henüz piyasaya sürülmedi. Google bu süreçte Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo ve Xiaomi imzalı telefonların 2021’in sonuna kadar Android 12’yi alacağını belirtmişti. Bugün ise geliştiriciler Google’ın önce davranarak yeni sürümü Xiaomi’nin sevilen modeline port etmeyi başardı.

Xiaomi Mi 9T Pro için Android 12 ROM’u çıktı

Kararlı sürüm, Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) aracılığıyla mevcut olduğundan, yeni işletim sistemine dayalı ilk alternatif yazılımlar sunulmaya başlandı. Bugün XDA mobil geliştirici topluluğundan abhishek987 isimli kullanıcı; Xiaomi Mi 9T Pro /Redmi K20 Pro için “temiz” bir AOSP sürümünü indirime sundu. abhishk987’nin derlemesinin büyük ölçüde stabil olduğu söyleniyor. Bu ROM’da Android 12’de yer alan tüm özelliklerin de yer aldığını belirtelim.

Android 12

Ancak bu ROM’da bazı sorunların olduğu raporlanıyor. Bellenim konusunda henüz maalesef ki iki geliştiricinin ROM’u da tamamen stabil bir şekilde çalışmıyor. Xiaomi’nin Android 12‘yi sunmayacağı telefonlara bu şekilde yeni sürümün gelmeye devam edeceği ortada. Muhtemelen 3-4 ay içerisinde gerçekten de tamamen sorunsuz ROM’ları piyasada görmeye başlayacağız.

Bu tip ROM’ları yüklemeden önce çok dikkatli olmanız gerekiyor. Geliştiricinin kötü niyetli bir kod yazıp yazmadığını bilemezsiniz. Bu yüzden telefona ROM atmak yerine firmanın resmi yazılımlarını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Olası bir durumda tüm verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi 3. taraflar ile paylaşabilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.