iPhone Ekim 5, 2021 17:23

iPhone Almanın Tam Sırası! Zamlar Kapıda!

Apple'ın eski iPhone'ların üretimini azalttığı ortaya çıktı. Çip krizi Cupertinolu teknoloji devini de vuracak gibi görünüyor. Zam gelebilir.
iPhone Almanın Tam Sırası! Zamlar Kapıda!

Koronavirüs ile ortaya çıkan çip krizi Apple‘ı da vurmaya başladı. iPhone 13’ün satışlarının beklenenden fazla olması Apple’ı sadece bu modellere yöneltecek gibi görünüyor. Çünkü gelen bilgilere göre eski modeller için yonga seti siparişi azaltılmaya başlanmış.

Kaynağa göre şirket, yeni modelleri için çip siparişlerini artırmayı başardı. Ancak bu durum eski nesil iPhone’lar için çip siparişlerinin azalmasına neden oldu. Eski modeller için çip üretiminin azalacak olması son kullanıcıyı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Apple, eski iPhone’ları yenileri için feda ediyor!

Apple’ın yonga setlerini bildiğiniz gibi TSMC üretiyor. TSMC’den sızdırılan bilgilere göre Apple A14 ve A13 yonga setlerinin üretimi düşürülmüş durumda. Bu yonga setlerinin üretiminin düşürülmesi eski iPhone’ların yakında stok sıkıntısı çekeceğinin sinyali olabilir.

Stok sorunu yaşayacak olan eski modellerin fiyatlarında özellikle 2. el pazarda büyük bir artış görebiliriz. Sıfır fiyatları muhtemelen bu artıştan bir süre daha etkilenmeyecek. Ancak piyasada eski iPhone’ları bulamadığınız zaman karaborsadan satın almak sizi üzebilir.

iPhone

Ülkemizde izlediği yüksek fiyat politikası ile tepki toplayan Apple’ın eski modellerinin fiyatlarını da düşürmemesi oldukça talihsiz oldu. Şu sıralar Apple’dan bir telefon almak istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Bu fiyatları 6 ay sonra mumla arayacağınızı düşünüyoruz. Kur güncellemesi yapacak olan Apple, eski modellerinin fiyatlarını bile artırabilir. Kimsenin 13 parasına 12 almak gibi bir niyetinin olmayacağını düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.