iPhone Ekim 5, 2021 20:42

iPhone 13’ün İşlemcisi Apple A15 ile Qualcomm ve Samsung Boy Ölçüşemez!

iPhone 13'ün işlemcisi Apple A15 kendini kanıtlamaya başladı. Söylenene göre Apple A15 ile Samsung ve Qualcomm baş boy ölçüşemeyecek.
iPhone 13’ün İşlemcisi Apple A15 ile Qualcomm ve Samsung Boy Ölçüşemez!

Apple’ın iPhone 13 ailesinde yer alan Apple A15 yonga setinin çok güçlü olduğu biliniyordu. Ancak bugün AnandTech‘in yayınlamış olduğu test sonuçları ile A15’in sanılandan da daha güçlü olduğu ortaya çıktı. Söylenenlere göre A15’in performansına ne Qualcomm ne de Samsung yetişebilecek düzeyde değil. Cupertinolu firma bu yıl neyi var neyi yok iPhone 13’e koymuş gibi görünüyor.

Apple A15 performansı ile kendine aşık ediyor

iPhone 13‘ün yonga seti A15 Bionic’in 5 nm üretim sürecine sahip olduğunu belirterek yazımıza başlayalım. Bu yonga seti ki yüksek performanslı işlemci çekirdeği ve dört enerji tasarruflu çekirdek içeriyor. Ayrıca beş bilgi işlem birimine ve geliştirilmiş 16 çekirdekli NPU’ya sahip bir GPU da yer alıyor.

Testler, büyük yonga seti çekirdeklerinin tek çekirdek yüküyle 3240 MHz‘e kadar ve her ikisi de yüklendiğinde 3180 MHz’e kadar çalışabileceğini gösteriyor. Küçük çekirdekler yine de 2016 MHz’e ulaşabiliyor. Karşılaştırma için, Apple A14 Bionic sırasıyla 2998, 2890 ve1823 MHz‘lik benzer değerlere sahip olduğunu belirtelim.

Şimdi doğrudan testlere geçelim. Kaynak, SPEC CPU 2017 yazılım paketini kullanırken aynı zamanda A15’in sonuçlarını A14, Snapdragon 888 ve Exynos 2100 ile karşılaştırdı. Ayrıca tüm platformların büyük ve küçük çekirdekleri ayrı ayrı test edildi.

Yüksek performanslı çekirdeklerden başlayarak, A15 Bionic’teki tüm rakiplerinden kesinlikle her zaman daha hızlı olduklarını açıkça görebilirsiniz. Sadece birkaç alt testte A14 Bionic ile arasındaki fark minimum düzeyde. Aynı zamanda, Qualcomm ve Samsung’un üst düzey çözümleri bazen yarı yarıya gecikiyor. Aynı zamanda, A15 Bionic’in büyük çekirdekleri de neredeyse her zaman rakip çözümlerden daha az enerji harcıyor.

A15 Bionic’teki küçük çekirdeklere gelince, Cortex-A55‘e göre daha da ilginç görünüyorlar. Performanstaki fark beş kata kadar çıkıyor. Ancak daha da etkileyici olanı, bazı alt testlerde enerji verimli A15 Bionic çekirdeklerin yüksek performanslı Cortex-A78’den çok daha zayıf olmaması. Bununla birlikte, enerji verimliliğindeki fark elbette üst seviyeye çıkıyor.

Apple A15

Yukarıdaki görsel, Apple A15 Bionic’in mobil yonga setlerinden çoğu işlemciden ne kadar daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. A15 Bionic’teki işlemcinin tamsayı hesaplamadaki performansı yalnızca Apple M1‘i değil, aynı zamanda Ryzen 9 5950X ile eşit olan en iyi Intel Rocket Lake işlemcilerini de geride bırakıyor.

Geleneksel kıyaslamalar kullanılarak ölçülen GPU performansı. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Ancak burada yeni iPhone’ların kaynak yoğun oyunlarda birkaç dakika sonra ekran parlaklığı yüzde 50 azaldığında ve performans düştüğünde davranışını hatırlamakta fayda var.

Kaynak ayrıca, yeni iPhone’ların termal tasarımını piyasadaki en kötü tasarımlardan biri olarak göstererek önemli bir kısıtlamayı doğruladı. Özellikle, Apple çift sistem kartı kullanıyor ve yonga setinin iç kısımda bulunuyor. Bu da iyi bir ısı dağılımına açıkça katkıda bulunmuyor. Yani A15 biraz ısınabiliyor.

Oyunlarda iPhone 13 Pro Max’in üzerine yok

Bir diğer test oyun üzerine yapılıyor. Genshin Impact‘te yapılan testlerde iPhone 13 Pro Max’in Xiaomi Mi 11 Ultra ve Galaxy S21 Ultra’dan daha iyi grafik işlediği açıkça görünüyor.

Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz gibi, iPhone 13 Pro Max‘te ayrıntı çok daha iyi. Ayrıca bu oyunda Android telefonlarda bazı görsel efektler yer almıyor. Sonuç olarak, A15 Bionic, telefonlar için açık ara en üretken ve enerji açısından verimli üst düzey yonga seti konumunda. Apple’ın bu atağından sonra Snapdragon 898 ve Exynos 2200 yonga setinin nasıl bir karşılık vereceği merak ediliyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.