Facebook Ekim 5, 2021 12:50

Facebook Instagram ve WhatsApp Çöküşü ile Tarihe Geçti

Facebook Instagram ve WhatsApp çökme sorunundan dolayı tarihe geçti. Tüm dünyada rekor sayıda çökme durumu raporlandı. İşte detaylar.
Facebook Instagram ve WhatsApp Çöküşü ile Tarihe Geçti

Facebook’un çatısı altında yer alan Facebook Instagram ve WhatsApp dün akşam üstü başlayan bağlantı sorunları ile gündeme gelmişti. Facebook’a bağlı tüm hizmetlerin çökmesi maalesef ki 6 saaten fazla sürdü. Hatta bir ara Facebook’un kayıtları internetten bile silindi. Sunucularda yaşanan kritik bu olay sosyal medya devinin tarihe kötü harfler ile geçmesine neden oldu.

Popüler İnternet kaynaklarının çalışmalarını izleyen Downdetector kaynağına göre , Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın küresel başarısızlığı tarihteki en büyük başarısızlık haline geldi. Bu hizmetlerin işleyişindeki sorunlar sırasında, kullanıcılar 10.6 milyondan fazla şikayette bulundu.

Amerika’da 1.7 milyon kişi, Almanya’da 1.3 milyon kişi, Hollanda’da 915 bin kişi, İngiltere’de 789 bin kişi ve İtalya’da ise 400 bin kişi Facebook’un çöküşünü raporladı. Downdetector’e göre bu görülmemiş bir rekor. Bu zamana kadar hiçbir platform bir anda bu kadar çok şikayet almadı.

Facebook Instagram ve WhatsApp

Downdetector, Facebook’un sorunlarının diğer kaynaklarda “basamaklı kesintileri” tetiklediğini de ekliyor. Sonuç olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp yaklaşık 6 saat çalışmadı. Bu süreçte büyük paralar kaybeden Mark Zuckerberg’den konuyla ilgili şimdilik bir resmi açıklama gelmedi.

Facebook’un yaşadığı bu sorunun kaynağı olarak şimdilik ana sunucularda olan aksaklık gösteriliyor. İnternet ve haberleşme devinin 6 saat hizmet verememesi doğal olarak Telegram ve Signal’e yaradı. WhatsApp’ı kullanamayanlar iletişim için yine firmanın alternatiflerine yöneldi. 2021’in WhatsApp’a yaramadığı açıkça ortada. Bu yıl çok kullanıcı kaybeden WhatsApp’ın yaralarını nasıl saracağı merak ediliyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.