Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 4, 2021 15:52

Apple Oyun Yapmamasına Rağmen Rakiplerini Solladı

Apple oyun geliştirmemesine rağmen Sony, Activision, Nintendo ve Microsoft'un toplamından daha fazla para kazanıyor. Peki, bu nasıl oluyor?
Apple Oyun Yapmamasına Rağmen Rakiplerini Solladı

Teknoloji devi Apple oyun geliştirmiyor ve piyasaya sürmüyor. Ancak App Store komisyonları sayesinde onlara bu pazardaki büyük oyunculardan daha fazla para kazandırıyor. The Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre, Apple’ın App Store oyunlarından elde ettiği işletme geliri 2019 mali yılında 8,5 milyar dolardı. Bu bilgiler, Cupertino şirketinin Epic Games‘e açtığı dava sırasında ortaya çıktı.

Bu gerçekten çok büyük bir miktar. Sony, Activision, Nintendo ve Microsoft gibi devlerin toplam faaliyet karından 2 milyar daha fazla. Apple’ın 2019 için hizmetlerden elde ettiği toplam işletme karını ve oyunlardan elde ettiği geliri karşılaştırırsanız, şirketin 2020 mali yılında yalnızca oyunlardan elde ettiği işletme karının yaklaşık olarak ne kadar olduğunu hesaplamaya çalışabilirsiniz. Bu da yaklaşık 9,9 milyar dolar olarak ortaya çıkıyor.

Mahkemede Apple ve Tim Cook’un mahkemede sağlanan bu tür hesaplamaları kategorik olarak reddettiğini, oyun yönünün göstergelerinin büyük ölçüde fazla tahmin edildiğini ve Apple’ın kendisinin hiçbir zaman karını belirlemeye çalışmadığını belirtmekte fayda var. Bir bütün olarak App Store, oyunun yönü hakkında zaten bilgi vermiyor.

Apple’ın CEO’suna göre, iş birimi karlılığını takip etmeme uygulaması, Steve Jobs‘ın şirketin çeşitli bölümleri arasındaki işbirliğini teşvik etme arzusuna kadar uzanıyor. Ona göre, kamuya açıklanmayan faaliyet marjının hesaplandığı dahili belge bir defalık bir sunumdu. Aynı zamanda Cook, mahkemede App Store’un gelirinin çoğunun oyunlardan geldiğini belirtti.

Apple oyun

Yine de 2017 mali yılı için olsa da, bir başka ilginç istatistik parçası daha var. O zamanlar App Store oyuncularının sadece yüzde 6’sının bu segmentteki tüm gelirlerin yüzde 88’ine tekabül ettiği bildiriliyor. Ortalama olarak, bu insanlar oyunlara yılda yaklaşık 750 dolar harcadı. Aynı zamanda, oyuncuların yüzde 1’i oyun segmentindeki tüm gelirlerin yüzde 64’ünü Apple’a getirdi. Bu kullanıcılar yılda ortalama 2.700 dolar harcadı.

Oyun üretmemesine rağmen komisyonlar ile Sony, Activision, Nintendo ve Microsoft’tan daha fazla kazanan Apple, Apple Arcade üyeliği ile bu gelirlerini artıracak. Ancak Arcade’den Apple’ın ne kadar kazandığını öğrenemeyeceğiz. Çünkü Apple mali raporlarında hizmetler altında tüm verileri birleştirip açıklıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.