Tesla Ekim 3, 2021 17:57

Tesla, Üçüncü Çeyrekte Rekor Sayıda Araç Teslim Etti!

Diğer otomobil üreticileri çip krizi yüzünden üretim ve satışlarında düşüş yaşarken Tesla çizginin tersine gidip rekor kırdı. İşte detaylar.
Tesla, Üçüncü Çeyrekte Rekor Sayıda Araç Teslim Etti!

Otomobil sektöründe çip kıtlığı sebebiyle üretimlerini azaltan firmalar mevcutken Tesla bunun tersini başardı. Şirket üçüncü çeyrekte rekor kıran 241,300 elektrikli araç teslim ederek diğer ABD’li otomobil üreticilerinin çip kıtlığı nedeniyle satışlarında düşüş yaşamasıyla beklentileri aştı.

Cumartesi günü yayınlanan rapora göre Tesla teslimatlarının büyük çoğunluğunu Model 3 sedan ve Model Y crossover araçları oluşturuyor. Teslimatlar bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren %20, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %73 artış gösterdi.

Üretim sayıları da fazla şekilde arttı. Tesla’nın yaklaşık 237,823 elektrikli araç üretimi ile şirket kendi içinde rekor kırdı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk bu rekor sebebiyle şirketi ve çalışanlarını tebrik etti.

Tesla beklentileri fazlaca aşarken diğer otomobil üreticileri ABD satışlarında büyük bir düşüş bildirdi. Çip krizi sebebiyle üreticiler düşüş yaşarken Tesla bu sorundan kaçınmak için farklı yarı iletkenler tedarik ediyor ve bu çiplerin şu anda mevcut olmayanların yerine çalışmasını sağlamak için yeniden yazılım yazıyor.

Bunun ötesinde şirket, 2020 yılının başlarında araç üretmeye ve satmaya başladığı Çin’de güçlü satışlar görmeye devam ediyor. Model Y SUV, ABD’de popüler bir seçenek haline geldi ve Tesla bunları Avrupa’da satmaya başladı. Ayrıca ülkemizde de dikkat çeken otomobil markası, satışlarına devam ediyor.

Tesla’nın ve Elon Musk’un sahip olduğu diğer şirketlerin hakkında gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.