Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 3, 2021 18:52

iPhone’cular İsyanda! iOS 15 Can Sıkmaya Devam Ediyor!

Apple'ın diğer sürümlere göre çok sönük kalan güncellemesi iOS 15, iPhone'cuların isyan etmesine neden oldu. Bu sürüm çok sorunlu.
iPhone’cular İsyanda! iOS 15 Can Sıkmaya Devam Ediyor!

Cupertinolu teknoloji devi Haziran ayındaki WWDC 21 etkinliğinde iOS 15 güncellemesini duyurmuştu. Ancak bu güncelleme büyük çaplı yenilikler getirmemesi ile çok eleştirilmişti. Güncelleme ile gelecek en önemli yeniliklerin çıkış tarihine yetişmemesi de Apple’ın elini zayıflatmıştı. Bu yaşanan olumsuzluklara bir de güncellemenin yol açtığı sorunlar eklendiği için iPhone‘cular isyan etti.

iOS 15 herkesi kendinden bezdirdi

Araştırma firması olan Mixpanel, aktif iPhone kullanıcılarının yaklaşık yüzde 21’inin yeni işletim sistemi iOS 15’e geçtiğini tahmin ediyor. Ancak bu, geçen yılın aynı döneminde iOS 14’e geçen kullanıcıların neredeyse yarısı kadar. Mixpanel‘den gelen ilk veriler, 2020’deki iOS 14’e kıyasla ilk iki gün içinde iOS 15’e geçen kullanıcı sayısının kabaca yarısının olduğunu gösteriyor. 22 Eylül 2021 itibariyle kullanıcıların yüzde 8,5’inin iOS 15’e geçtiği bildirildi. iOS 14 için bu rakam ise yüzde 14,5 idi.

iOS 15

Mixpanel, trafiğin yüzde 20,74’ünün şu anda iOS 15’ten geldiğini onaylıyor. Aynı dönemde kullanıcıların yüzde 40,51’i iOS 14’e geçti. Artık iOS cihaz sahiplerinin yüzde 73,48’i iOS 14’ü ve yüzde 5,78’i eski sürümleri kullanıyor.

Apple, yeni sürümünün ilk resmi güncellemesi olan ve birkaç kötü hatayı düzelten iOS 15.0.1’i yayınladı. Ancak bu güncelleme de iPhone‘larda yaşanan sorunları çözmeye yeterli olmadı. Misal, iPhone’u her açıp kapattığınızda FaceTime ve iMessage için yeniden aktifleştirme yapmanız gerekiyor. Ayrıca şarj tüketimi konusunda da yeni güncelleme maalesef ki şarjı su gibi içiyor diyebiliriz.

Apple’ın tüm bu sorunları çözmesi muhtemelen Kasım ayını bulacak. iOS 15.1 güncellemesi ile tüm hataları giderecek olan Apple yeniliklerini de bu güncelleme ile kullanıcılara sunacak. Bakalım bu atılımlar yeni sürümün kullanım oranları artırabilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.