Otomobil Ekim 1, 2021 14:25

Opel Almanya’daki Fabrikasını Kapatıyor!

Alman otomotiv devi Opel, bugün aldığı karar ile herkesi şok etti. Opel'in Almanya'daki fabrikası yıl sonuna kadar kapalı olacak.
Opel Almanya’daki Fabrikasını Kapatıyor!

Koronavirüs pandemisi ile patlak veren çip krizi etkisini hala hissetirmeye devam ediyor. Telefon üreticilerini olumsuz etkileyen bu kriz şimdi de otomotiv devlerini etkisi altına almış durumda. Bu süreçte onlarca ünlü firma üretime ara vermek zoruna kalmıştı. Şimdi ise Stellantis grubunun bir parçası olan otomobil üreticisi Opel, bugün Almanya’daki fabrikalarından birini talaş kıtlığı nedeniyle en azından yıl sonuna kadar kapatacağını söyledi.

İçten yanmalı motorlar ve hibrit elektrikli araçlar üreten Eisenach tesisi, 2022’de yeniden geliştirilecek. Ancak Opel’den bu tesisin ne zaman kullanıma açılacağı net bir şekilde açıklanmadı. Alman otomotiv devi fabrikadaki yaklaşık 1.300 işçinin geçici olarak işten çıkarılacağını ve üretimin bir kısmının Fransa’daki bir fabrikaya gideceğini söyledi.

Stellantis grubu, talaş kıtlığı nedeniyle bu yıl 1,4 milyon daha az otomobil üretileceğini tahmin ederek, Avrupa ve Kanada‘dakiler de dahil olmak üzere diğer fabrikalarda üretimi durdurdu. Çip krizinin 2023’e kadar devam edeceği söyleniyor. Bu yüzden üretime ara veren daha birçok firmaya bu süreçte şahitlik edebiliriz.

Opel

Çip krizi çözüme kavuşmazsa teknolojinin her alanında fiyatlara ciddi zamların geleceği söyleniyor. Stok sorunundan dolayı firmaların gelirlerinde de önümüzdeki yıl büyük bir düşüş yaşanabilir. Büyük firmalar ürün üretip satamayacağı için 2022’de daha çok hizmete odaklanabilir. Sunacakları yeni hizmetler ile zararı minimuma indirecek olan firmalar bakalım fiyatları ne zaman zamlayacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.