Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 30, 2021 15:22

iPhone 13’ü Satın Alanları Kötü Haber Bekliyor

Çip krizi Apple'ı da vurmuşa benziyor. iPhone 13 ailesinden herhangi birini ön sipariş ile satın aldıysanız bu habere canınız sıkılabilir.
iPhone 13’ü Satın Alanları Kötü Haber Bekliyor

iPhone 13 serisi telefonlar bir haftadan daha kısa bir süre önce satışa çıktı. Apple Store’da ön siparişe sunulan telefonların tahmini teslim tarihi birkaç gün görünüyordu. Ancak bugün birkaç gün süresi birkaç haftaya çıktı. Rusya’da yapılan bu değişikliğin stok sorunundan dolayı yaşandığı söyleniyor. Çin’de de durum farklı değil.

iPhone 13 stok sorunu yaşıyor

Apple’ın Çin’deki resmi internet sitesinde, Pro ve Pro Max için sipariş verirken teslimat sürelerinin 36 ila 43 gün arasında olduğu söyleniyor. Apple’ın Rus web sitesi, 13 Pro ve 13 Pro Max için yeni siparişlerin 1-10 Kasım tarihleri ​​arasında gönderileceğini belirtiyor. Başka bir deyişle, yeni alıcıların hiçbiri Ekim ayında yeni Pro modellerini almayacak.

Bu gecikmenin Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği şimdilik bilinmiyor. Umarız ülkemizde ön sipariş ile dünya para ödeyi iPhone satın alanlar Ekim ayında söz verildiği gibi telefonlarına kavuşur.

Geçen hafta boyunca, Apple Tesla ve diğer şirketlerin tedarikçileri de dahil olmak üzere çeşitli Çin fabrikalarında üretimin durdurulduğuna dair raporlar vardı. Aynı zamanda, özellikle iPhone 13 için bazı bileşen tedarikçileri tarafından üretimin durdurulduğu söylendi . Fabrikaların kapanmasının Noel sezonunda tedarik zincirinin devamlılığını tehlikeye atması bekleniyor.

iPhone 13

Koronavirüs ile ortaya çıkan çip krizi görünüşe göre daha uzun süreler bizlerle birlikte olacak. Eğer bu kriz 2022 yılında da çözülmezse teknolojik tüm ürünlere ciddi zamlar gelebilir. Apple’ın bile stok sorunu yaşayacak olması olayın ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Eğer bir cihaz almak istiyorsanız şu sıralar tam sırası diyebiliriz. Yükselen kurlar ve çip krizinden dolayı yakında artacak fiyatlardan olumsuz etkilenmemek için elinizi çabuk tutsanız iyi edersiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.