Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 29, 2021 16:51

iPhone’un Ekranını Ucuza Değiştirmek İsteyenler Yandı!

Apple, iPhone'un ekranını ucuza değiştirmek isteyenler için kötü haberi verdi. Yan sanayi ekranlar telefonun bu özelliğini bozacak.
iPhone’un Ekranını Ucuza Değiştirmek İsteyenler Yandı!

Apple, bildiğiniz gibi aksesuar ve parça konusunda oldukça titiz davranıyor. Yan sanayi olarak bilinen halk arasında da Çin orijinali diye geçen parçalar için Cupertinolu teknoloji devi adeta savaş açtı diyebiliriz. iPhone’un ekranını ucuza değiştirmek isteyenlere kötü bir haberimiz var. Apple artık yan sanayi ekran takanların gözünün yaşına bakmayacak ve telefonun en önemli özelliğini devredışı bırakacak.

Aktarılan bilgilere göre iPhone 13 serisinden herhangi birinin ekranını kırarsanız ve maliyeti düşürmek için yan sanayi ekran takarsanız Face ID sistemi çalışmayacak. Face ID’yi yan sanayi yani çakma ekranlar ile çalıştırmayacak olan Apple, müşterilerini yetkili servislerine yönlendirecek.

Şimdilik iPhone 13 serisinin ekran değişim ücretleri açıklanmadı. Ancak iPhone 12 Pro Max’in ekranının garanti kapsamı dışında 3.199 TL’ye değiştiğini belirtelim. iPhone 11 Pro Max’in de ekranı yine bu tutarda değişiyor. Ancak iPhone 13 Pro Max’te fiyatın artacağını söyleyebiliriz. Çünkü bu modelde 120 Hz ProMotion LTPO panel yer alıyor. Bu yüzden ekranın 4.000 TL ve üzerinde değişeceğini düşünüyoruz.

Aşağıdan Apple’ın resmi sitesinde yazan güncel ekran değişim ücretlerine ulaşabilirsiniz.

iPhone 12 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)

  • iPhone 12 Pro Max 3.199 TL
  • iPhone 12 Pro 2.749 TL
  • iPhone 12 2.749 TL
  • iPhone 12 mini 2.349 TL

iPhone 11 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)

  • iPhone 11 Pro Max 3.199 TL
  • iPhone 11 Pro 2.749 TL
  • iPhone 11 1.789 TL

iPhone 13 Pro

Apple’ın cihazlarının ömrünü uzatmak ve kullanıcıya en iyi deneyimi sunması için yaptığı bu hamle kabul edilebilir. Ancak Türkiye’deki tamir ücretleri gerçekten can sıkan türden. Zaten ülkemizde dünyanın en pahalı iPhone’unu satan bir Apple var karşımızda. Bir de ekran değişimi için 4.000 TL bandında ücret talep edilmesi üstüne üstelik yan sanayi ekranların Face ID’yi devre dışı bırakacak olması çok tepki toplayacaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.