Akıllı Telefon Eylül 29, 2021 11:25

6 Yıl Önceki iPhone Fiyatlarını Görünce Kalp Krizi Geçirebilirsiniz

6 Yıl Önceki iPhone fiyatlarını görünce aklımızı kaçırmamak elde değil. Çok değil 6 yıl öncesine gidelim ve bugünkü fiyatlarla kıyaslayalım.
6 Yıl Önceki iPhone Fiyatlarını Görünce Kalp Krizi Geçirebilirsiniz

iPhone 13 serisi kısa süre önce Türkiye’de ön sipariş almaya başladı. Fiyatlar aslına bakarsanız tüm dünyada iPhone 12 serisi ile kıyaslandığında hiç de fena görünmüyor. Hem zaten iPhone 13 ailesinin bu denli yoğun ilgi görmesindeki temel etkenlerden biri de fiyatların değişmemesi. Türkiye gibi ülkelerde ise alım gücünün giderek düşmesiyle birlikte fiyatlar bir önceki yıla kıyasla değişmese bile pek çok kişi için erişilmesi güç bir noktada. Sosyal medya hesabımızdan iPhone 6S serisinin yıllar önce Türkiye fiyatları anı olarak karşımıza çıktı. 6 Yıl Önceki iPhone fiyatlarını görünce eminiz ki dizlerinizi dövmeye başlayacaksınız.

  • iPhone 6S 16GB: 3.099 TL
  • iPhone 6S 64GB: 3.499 TL
  • iPhone 6S 128GB: 3.899 TL
  • iPhone 6S Plus 16GB: 3.499 TL
  • iPhone 6S Plus 64GB: 3.899 TL
  • iPhone 6S Plus 128GB: 4.299 TL

iPhone 6S Plus o dönemin en üst segment iPhone telefonu idi. Yine o dönem Türkiye’de asgari ücret 950 TL idi. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi yemeden içmeden üç buçuk ayın sonunda bir iPhone 6S Plus alabiliyordu.

iPhone 13 serisinde ise en pahalı model iPhone 13 Pro Max ve telefonun Türkiye başlangıç fiyatı 17.999 TL. Geçmişle bir mukayese yaptığımızda Türkiye’de asgari ücret şu an 3.000 TL. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi tam altı ay boyunca yemeden içmeden biriktirerek bir iPhone 13 Pro Max satın alabiliyor.

Altı yıl içerisinde alım gücümüzün nasıl düştüğünü iPhone’lar karşısında göstermek istedik. Son dönemde birçok üretici artık ülkemize özel fiyat düzenlemeleri yapmakta. Hatta geçen yılki fiyatlarla kıyaslandığında Apple’ın da artık bir fiyat düzenlemesi içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki; Türkiye’de birçok telefonun fiyatı aslında pahalı değil, bizim alım gücümüz çok düştü.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.