Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 28, 2021 16:53

iPhone 13 Pro Parça Pinçik Edildi! Bakın İçinde Ne Var?

YouTuber'ların öve öve bitiremediği iPhone 13 Pro bugün iFixit ekibi tarafından parçalarına ayrıldı. Bakalım telefonun içinde neler var?
iPhone 13 Pro Parça Pinçik Edildi! Bakın İçinde Ne Var?

Onarım kılavuzları ve araçlarıyla tanınan bir şirket olan iFixit ekibi her iPhone lansmanı sonrası yeni modellerin içini açıp tamir edilebilirlik puanını belirliyor. Bugün ise Apple’ın yeni canavarı iPhone 13 Pro parçalarına ayrıldı. Bu işlem sonrasında Apple’ın yeni modellerinde kullandığı yeni teknolojiler de gün yüzüne çıkmış oldu.

iPhone 13 Pro’nun sökülmesi, L şeklinde bir pil, birleştirilmiş FaceID bileşenleri, dokunmatik entegre OLED paneller ve daha fazlasını içeren bir dizi dahili yükseltmeyi gösteriyor. Parçalarına ayırma işlemine başlamadan önce iFixit, L şeklindeki pili, çeşitli kamera sensörleri için yeni dengeleyici mıknatısları ve tabii ki MagSafe halkasını ortaya çıkaran cihazların X-Ray görüntüsünü de yayınladı. Bu görüntü Apple’ın işçiliğinin ne kadar üst düzey olduğunu gösteriyor.

iPhone 13 Pro

iFixit ekibi cihazı parçalarına ayırırken, üst sensör kablolarının çok ince olduğunu ve bunun da onarımları zorlaştırabileceğini belirtiyor. Ekran için genel olarak daha az kablo var. Bu da Apple’ın iPhone 13 Pro için dokunmatik entegre OLED paneller kullandığını ve ekrana monte hoparlör kulaklığının artık mevcut olmadığını gösteriyor. Bunun yerine Apple, kulaklık hoparlörünü ön kamera ile Face ID modülü arasına taşımış.

Bundan bahsetmişken; Apple, iPhone 13 serisinin çentik boyutunu küçülttü ve bunun, FaceID sisteminin taşma aydınlatıcısını ve nokta projektörünü tek bir bileşende birleştirerek ve kulaklık deliğini yukarı doğru hareket ettirerek mümkün olduğu anlaşılıyor.

Pil, bu sefer L şeklinde bir hücre, 11.97Wh pil kapasitesine sahip ve bu da yaklaşık 3.095mAh olarak karşımıza çıkıyor. Bu, ‌iPhone 12‌ Pro’da bulunan 2.815 mAh hücreden daha büyük olduğu anlamına geliyor. RAM için Apple 6GB SK Hynix LPDDR4X RAM modülü kullanıyor ve 5G için söylendiği gibi Snapdragon X60 5nm modem olan Qualcomm SDX60M 5G modem kullanıyor.

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro

Onarım puanı açısından iFixit, çift cam tasarımı ve yazılım bileşeni eşleştirmesi nedeniyle iPhone 13 Pro’ya 10 üzerinden 5 verdi,. Örneğin ekran, FaceID devre dışı bırakılmadan değiştirilemez. Bu ne yazık ki kullanıcıları tamir için yalnızca Apple yetkili servislerine yönledirecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.