Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iOS 15 Güncellemesi Güvenlik Açıklarıyla Tekrardan Gündemde!

iPhone 13 serisi ile yayımlanan iOS 15 güncellemesi, beraberinde birçok güvenlik açığını getirdi. İşte mevcut güvenlik açıkları.

iOS 15 Güncellemesi Güvenlik Açıklarıyla Tekrardan Gündemde!

Bir güvenlik araştırması görünüşe göre Apple’a birkaç güvenlik sorununu bildirmiş olsa da Apple kısa süre önce bu güvenlik açıklarını düzeltmeden iOS 15 güncellemesini yayınladı.

Bu hafta itibariyle iOS 15 yayımlandı. Çok sayıda heyecan verici değişiklik ve özelliğin yanı sıra, güncellemenin birkaç önemli güvenlik açığı içerdiği iddia ediliyor. Bu iddiaların kaynağı, Apple’ın güvenlik ödül programlarına katılan anonim bir güvenlik araştırmacısı.

İddialara göre Apple’ın iOS 15 Güncellemesi, Sıfır Gün Güvenlik Açığı İçeriyor

MacRumors’a göre, anonim güvenlik uzmanı, Mart ve Mayıs 2021 arasındaki zaman diliminde iOS’ta dört güvenlik açığı bildirdi. Bu açıklardan yalnızca biri iOs 14.7 güncellemesi ile düzeltildi.

iOS 15’te mevcut olduğu iddia edilen güvenlik açığının ise, yüklü herhangi bir uygulamanın cihazdaki kullanıcı verilerine erişmesine izin veren sıfır gün istismarı olduğu söylendi. Ayrıca açığın kaynağının Apple’ın Game Center ile bağlantılı olduğu söylendi.

Apple, eski iPhone cihazları için de güvenlik güncellemeleri yayımlanmaya devam ediyor. iOS 12.5.5 ile iPhone 6, 6 Plus ve daha eski cihazlarda güvenlik artırılmış ve açıklar giderilmişti.

Apple son zamanlarda güvenlik açıkları sebebiyle sık sık gündeme çıkıyor. Bunlarla kararlı şekilde mücadale eden şirketten, iOS 15’teki mevcut güvenlik açıklarını ilerleyen güvenlik güncellemeleri ile çözmesini umuyoruz. iOS 15 hakkında yeni çıkan gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalmayı unutmayın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.