Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 27, 2021 20:55

Çip Krizi Otomobil Sektörüne Vurmaya Başladı, Şirketler Sıkıntıda!

Otomobil devi Mercedes-Benz, çip krizi sebebiyle üretimde sıkıntılar yaşadığını belirtti. Kriz her sektörü etkiliyor. İşte son gelişmeler.
Çip Krizi Otomobil Sektörüne Vurmaya Başladı, Şirketler Sıkıntıda!

Çip krizi hayatımızın her alanına etki etmeye başladı. Bilgisayar donanımı sektörünü oldukça etkileyen durum, üretimde ve teslimatlarda yavaşlıklara ve gecikmelere sebep oluyor. Ürünlerin de fiyatı karaborsaya düşüyor.

Kriz, bu sefer Alman otomobil devi MercedesBenz’e darbe vurdu. Şirket müşterilerine, silikon krizi sebebiyle bir yılı aşan teslimat süreleri olduğunu belirtti. Küresel çip sıkıntısı otomobil endüstrisinin üretim programını etkiliyor. Kıtlığa boyun eğen en son otomobil üreticilerinden Mercedes, bir Alman gazetesine bu durumu açıkladı.

Montaj fabrikaları birer birer tatile çıkarken, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota da son zamanlarda silikon sıkıntısı sebebiyle daha az araba üreteceğini söyledi.

2nm çip

Daimler AG CEO’su Kallenius verdiği demeçte, “Mercedes-Benz’de talep çok büyük ve aynı zamanda maalesef ciddi sınırlamalar var.” “Bazı modeller için bekleme süreleri beklediğimizden daha uzun, bazı durumlarda ise bir yıldan daha fazla.”

Kallenius, röportajda konuyla ilgili daha önce bildirilenleri de tekrarladı. Mercedes ve BMW’ye göre, küresel çip sıkıntısı, koronavirüs pandemisinin altında yatan bişir etki olarak uzun süre  ortadan kalkmayabilir, ancak araç üretimi üzerindeki etkisi gelecek yıl daha az şiddetli olacak.

BMW ve Mercedes’e dahil, ABD’nin en büyük çip üreticisi Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, çip kıtlığının 2023’e kadar sürmesini beklediğini söyledi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.