Akıllı Telefon Eylül 26, 2021 9:50

Meng Wanzhou Serbest Bırakıldı, Huawei-Amerika Davasında Yeni Bir Dönem mi?

Huawei'in veliahtı olarak gösterilen Meng Wanzhou, üç yıldır tutuklu olduğu Kanada'da serbest bırakıldı. Wanzhou Çin'e döndü.
Meng Wanzhou Serbest Bırakıldı, Huawei-Amerika Davasında Yeni Bir Dönem mi?

Huawei’in sahibi olan Ren Zhengfei’nin kızı ve aynı zamanda şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) olan Meng Wanzhou, Aralık 2018’de dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle Kanada’da tutuklandı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçuyla tutuklanan Wanzhou bir süre cezaevinde yattıktan sonra ev hapsinde tutuldu. Huawei’nin prensesi yine Amerika’nın talebiyle serbest bırakıldı ve Wanzhou ülkesi Çin’e döndü. Havaalanında yoğun bir kalabalık tarafından karşılanan kıdemli yönetici burada kendisini bekleyenlere bir de konuşma yaptı.

Meng Wanzhou Soğuk Savaş Günlerini Hatırlattı

Hem bu tutuklama hem Amerika’nın Huawei’e karşı uyguladığı ambargo nedeniyle dünyada soğuk savaş dönemine yeniden geçildiğine dair yorumlar yapıldı. Wanzhou’nun serbest bırakılması bir nevi bu durumu doğruluyor diyebiliriz. Zira kimilerine göre soğuk savaşın sona ermesinden sonra Wanzhou bir rehine takasında kullanıldı.

Meng’in Kanada’da tutuklanmasının ardından bir süredir Çin’de gözaltında tutulan iki Kanada vatandaşı serbest bırakıldı. Davayı tamamen siyasi olarak değerlendiren Çin, Wanzhou’nun tutuklanmasından günler sonra Kanadalı iş adamı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig’i casusluk suçlamasıyla gözaltına almıştı.

Konu hakkında konuşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkede tutuklu bulunan Wanzhou’nun serbest bırakılarak Çin’e döndüğünü, Çin’in de 2 Kanada vatandaşı olan Michael Kovrig ile Michael Spavor’u serbest bıraktığını duyurdu.

Meng’in serbest bırakılması ilk etapta “Huawei-Amerika ilişkilerinde yeni bir dönem mi başlıyor?” sorusunu akıllara getirse de, durumun aslında öyle olmadığı, hatta tam tersi Çin ve Amerika arasındaki ilişkilerin daha kötüye gittiğinin işareti.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.