Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 26, 2021 17:51

iOS 15 Güncellemesi Eksik Geldi, Devamı İçin Bekleyin!

iOS 15 güncellemesi iPhone 13 serisinin gelmesi ile yayımlandı ancak bazı özelliklerin eksik olduğu belirtildi. İşte eksik olan özellikler.
iOS 15 Güncellemesi Eksik Geldi, Devamı İçin Bekleyin!

ipadOS 15 dahil iOS 15 güncellemesi yeni iPhone 13 ve iPad serisi duyurusundan birkaç gün sonra yayınlandı. Ancak bazı kullanıcılar, iOS’ta beklenen tüm özelliklerin bulunmadığını görünce şaşırdı. Apple’ın yeni işletim sisteminin yayınladığı sürümünde kullanıma hazır hale getiremediği bir dizi özellik var.

Şirket bu özellikleri kullanıma sürmeden önce daha uzun bir süre boyunca ilgilenmek istiyor. Aşağıda listelenmiş ve piyasaya sürülmemiş olan iOS15’in bir listesine sahibiz. Bu özellikler, büyük olasılıkla bu yıl ve muhtemelen gelecek yıl sunulacak olan bir sonraki iOS15 güncellemeleri ile gelecek.

İşte Henüz Gelmeyen Özelliklerin Listesi

1) SharePlay

iOS 15 Güncellemesi

Bu özellik iOS 15 beta sürümünde mevcuttu ancak şu anki iOS15’te mevcut bulunmuyor. SharePlay, kullanıcıların arkadaşları ve ailesiyle FaceTime aramalarında daha fazlasına yapmalarına olanak tanır. Birlikte TV izlemek, müzik dinlemek ve ekran paylaşımı gibi seçenekler sunuyor.

2) Digital Legacy

iOS 15 Güncellemesi

Digital Legacy, resmi iOS 15 sunumuna katılmayan başka bir özelliktir. Bu özellik vefat eden iPhone kullancısının verilerinin aile veya arkadaşlarının erişebilmesine olanak sağlıyor.

3) Wallet Uygulamasındaki Kullanıcı Adları ve Şifreler

Kullanıcı adları ve şifreler, gelecekte Wallet uygulamasında saklanabilecek. Bu özellik de şu an mevcut değil.

4) App Privacy Report

Henüz gelmeyen bu özellik ise Uygulama Gizlilik Raporu olarak adlandırılıyor. Kullancıların, kendilerine verilen gizlilik izinlerini hangi uygulamaların kullandığını bilmelerini sağlıyor. Liste kameraya, mikrofona ve konuma erişimi içeriyor.

5) Siri Etkinleştirilmiş Aksesuarlar

Şirket, HomeKit aksesuarlarının Siri işlevselliğini iOS 15’teki cihazlarına entegre edilebilmesine izin verdi. Ancak, cihaz üreticilerinin bu işlevi uygulaması zaman alacak ve gelmesi uzun sürecek.

6) Universal Control

Evrensel Kontrol olarak adlandırılan özellik ile mouse ve klavye gibi tek bir giriş cihazının aynı anda birden fazla Mac veya iPad’i kontrol etmesine izin verecek.

7) AirPods’umu Bul Özelliği

Şirket AirPods için cihazımı bul özelliğinin bu sonbahara kadar yayınlanmayacağını açıkladı. Bu özellik AirPods Pro ve AirPods Max’i destekleyecek.

Bu özelliklerden bazıları iOS 15.1 güncellemesiyle gelebilir, diğerlerinin gelmesi daha uzun sürebilir. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.