Mobil Eylül 25, 2021 18:57

Google Pixel 6 Serisi Kamera Özellikleri Sızdırıldı: Fotoğraf Makinesi Gibi!

Heyecanla beklenen Google Pixel 6 yazılımsal kamera özellikleri ile tekrardan karşımıza çıktı. Özellikleri ise çok etkileyici. İşte detaylar.
Google Pixel 6 Serisi Kamera Özellikleri Sızdırıldı: Fotoğraf Makinesi Gibi!

Google’ın yaklaşmakta olan Google Pixel 6 ikilisi konusunda oldukça istekli ve kararlı olduğu inkar edilemez. Şirket, cihazı piyasaya sürmeyi planlamadan aylar önce ortaya çıkardı ve teknik özelliklerinin çoğunu açıklamadan önce bile Pixel 6’nın reklamını yaptı. XDA, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ikilisinden bekleyebileceğimiz kamera özelliklerinin bir listesini açıkladı, ancak buna girmeden önce kamera donanımına bir göz atalım.

Pixel 6 ve 6 Pro’nun kameraları hakkında bildiklerimizin çoğu, işin donanım tarafında. Pixel 6, 50 MP Samsung GN1 ana sensöre ve 12 MP ultra geniş kameraya sahip olacak. Pixel 6 Pro, 48 MP 4X telefoto periskop yakınlaştırma kamerasına ek olarak yukarıdaki iki sensöre de sahip olacak. Selfie kamerası ise 12 MP lensten oluşuyor.

Google Pixel 6 Serisi Kamera Yazılım Özellikleri Listesi ile Şaşırtıyor

Google’ın yeni Pixel telefonlarında, yeni yazılım özelliklerini etkinleştirmek ve görüntü kalitesini iyileştirmek için şirketin Tensor çipinin TPU teknolojisinden yararlanılacak. XDA, daha önce Pixel cihazlarda görülmemiş bu yeni kamera özelliklerden bazılarını ortaya çıkarmayı başardı. Bu özellikler, Google Kamera uygulamasının bir dahili sürümü ile sızdırıldı.

  • Geniş açılı ön kamera: Koddaki kanıtlar Pixel 6 Pro’yu (Pixel 6 değil) ultra geniş açılı bir merceğe sahip olacak. XDA’ya göre, “kaynağımız Pixel 6 Pro’daki selfie kamerasının önceden tanımlanmış iki yakınlaştırma seviyesi sunduğunu doğruluyor: 0.7X ve 1.0X.”
  • Video kaydı: Ana kamera 60 fps’de 4K videoyu destekleyecektir, ancak ultra geniş ve telefoto kameralar 4K @ 30 fps’de sınırlandırılmıştır. Ayrıca 4K/60fps’de kayıt yaparken maksimum yakınlaştırma seviyesi 7X’tir. Bu arada, 4K veya FHD @ 60fps’de kayıt, 20X’e kadar yakınlaştırmayı etkinleştiyor. Bu hareketsiz görüntüler için aynıdır.
  • Manuel beyaz dengesi: Google bu özelliği eklemek için çalışıyor ancak henüz hazır olmayabilir. Bunun yalnızca bir geliştirici özelliği olabileceğini söylendi.
  • Sihirli silgi: “İsviçre” adlı kod, sihirli silgi adı verilen bir özelliğe bağlı. Bu özellik Pixel 6 serisi için ve Tensor çipinin TPU’su tarafından da hızlandırılabilir. Bir görüntüden nesneleri veya insanları kolayca kaldırmanıza izin verdiği tahmin edilmektedir.
  • Yüz bulanıklığı: Bu, Google tarafından onaylanan bir özelliktir. Ana kameradan HDR kareleri yakalarken aynı zamanda ultra geniş kamerayı kullanarak öznenin/nesnelerin ek karelerini alarak çalışıyor. Ardından TPU, hareket halinde yakalanmış olabilecek bir yüzün bulanıklığını gidermek için her iki kameradan gelen ayrıntıları işliyor. Oldukça güzel bir teknoloji.
  • Sahne Kilidi: Bu özellik yakın zamanda “naruto” kod adıyla ilişkilendirilmiştir. Sahne Kilidi, AF/AE kilidiyle ilgili olabilir, ancak amacın ne olduğu henüz bilmiyoruz.
  • Bluetooth mikrofon desteği: Özelliğin kod adı: “safir” ve kod, özelliğin geleceğini gösteriyor, ancak kaynaklar bunu doğrulayamadı.
  • Hareket Bulanıklığı: yeni bir özelliğin, kullanıcının koda göre “fotoğraflarınıza yaratıcı bulanıklık efektleri” eklemesine izin verecek.
  • “Nima estetiği: Hareketli Fotoğraf özelliği etkinleştirildiğinde bu özellik, Google’ın “En İyi Çekim” özelliğiyle ilgili görünüyor. Özellik, Tensor TPU işlemesine de uğruyor.
  • Bebek modu: Bu, bebekleri ve küçük çocukları çok oyun oynarken veya hareket ederken sevimli anlarda tanıyacak ve yakalayacak bir otomatik yakalama özelliği olabilir.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.