Apple Eylül 24, 2021 11:52

Eski iPhone’lar için Güncelleme Müjdesi

Apple, bugün eski iPhone'lar için güncelleme yayınladı. Peki, iOS 12.5.5 güncellemesi ile sisteme yeni özellikler ekleniyor mu?
Eski iPhone’lar için Güncelleme Müjdesi

Apple, iOS 12.5.5 güncellemesini bugün eski iPhone ve iPad modellerinde kullanıma sundu. Şirket, güncellemenin dikkate değer güvenlik düzeltmeleri ve iyileştirmeler içerdiğini ve tüm kullanıcılar için önerildiğini söylüyor. iOS 15 sonrası eski iPhone’lar için güncelleme yayınlayan Apple, kullanıcılarının yanında olduğunun bir kez daha sinyallerini vermiş oldu.

Güncelleme, iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3’ün yanı sıra 6. nesil iPod touch, iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için OTA üzerinden indirilebiliyor. Bildiğiniz gibi bu cihazların tümü iOS 13 bile almadı. Ancak Apple o zamandan beri önemli güvenlik düzeltmeleriyle bunları güncellemeye devam etti. Apple daha önce WebKit güvenlik açıkları ve diğer sorunlar için güvenlik düzeltmeleriyle birlikte Haziran ayında iOS 12.5.4’ü kullanıma sunmuştu.

Apple, iOS 12.5.5 sürüm notlarında “Bu güncelleme önemli güvenlik güncellemeleri sağlıyor ve tüm kullanıcılar için önerilir” diyor. Güncellemeyi Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden indirebilirsiniz. Güncelleme ile eski iPhone’ların yavaşlatılacağından şüpheleniyorsanız hiç böyle bir şey düşünmeyin. Çünkü Apple bu güncelleme ile güvenlik açıklarını kapatıyor. Bu yüzden mutlaka iOS 12.5.5’i yüklemelisiniz.

iOS 12.5.5 ile gelen yenilikler

Çekirdek

  • Etki: Kötü amaçlarla oluşturulmuş bir PDF’nin işlenmesi, rastgele kod yürütülmesine neden olabilir. Apple, bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğine dair bir raporun farkındadır.
  • Açıklama: Giriş doğrulaması iyileştirilerek bir tamsayı taşması giderildi.
  • CVE-2021-30860: Vatandaş Laboratuvarı

WebKit

  • Etki: Kötü amaçlarla oluşturulmuş web içeriğinin işlenmesi, rastgele kod yürütülmesine neden olabilir. Apple, bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğine dair bir raporun farkındadır.
  • Açıklama: Bellek yönetimi iyileştirilerek, ücretsiz kullanımdan sonra kullanım sorunu giderildi.
  • CVE-2021-30858: anonim bir araştırmacı

XNU

  • Etki: Kötü amaçlı bir uygulama, çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütebilir. Apple, bu sorun için bir açıktan yararlanmanın doğada mevcut olduğuna dair raporların farkındadır.
  • Açıklama: Durum işleme iyileştirilerek bir tür karışıklığı sorunu giderildi.
  • CVE-2021-30869: Google Threat Analysis Group’tan Erye Hernandez, Google Threat Analysis Group’tan Clément Lecigne ve Google Project Zero’dan Ian Beer
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.