Eylül 23, 2021 17:56

iPhone 13 Satın Almak için Kaç Saat Çalışmalısınız?

Ülkelere göre alım gücü düzeyleri iPhone 13 ile karşılaştırıldı. Peki, Türkiye'de iPhone 13 almak için kaç saat çalışmanız gerekiyor?
iPhone 13 Satın Almak için Kaç Saat Çalışmalısınız?

Dünyanın en pahalı ve en ucuz iPhone 13’ün hangi bölgelerinde olduğu hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Bugün ise ülkelere göre iPhone 13 satın almak için kaç saat çalışmanız gerektiği ile ilgili yeni çalışmalar gün yüzüne çıktı. Araştırma kuruluşu Money SuperMarket, her ülke ve bölge için minimum gelir düzeyini göz önünde bulundurarak ve 128 GB depolama alanına sahip bir iPhone 13 satın almanın kaç iş saatini aldığını öğrenerek yeni bir araştırma yaptı.

Sonuçlar, Apple’ın Filipinli hayranlarının herkesten daha zor zamanlar geçireceğini gösteriyor. Yerel asgari gelir düzeyine göre, Filipin’de iPhone 13’ü satın almak için tam 775 saat çalışmak gerekiyor. Günde 8 saat çalıştığını düşünürsek 97 günde anca telefon alabiliyorlar. Ayrıca telefon satın almak için yiyecek veya su bile içmemeniz gerekiyor.

İkinci sırada, sakinleri bir akıllı telefondan 724 saat (90 iş günü) kazanmak zorunda kalacak olan Hindistan ve ardından 690.5 saat, 86 iş günü ile Brezilya geliyor.

iPhone 13 almak için çok ama çok çalışmanız lazım

Türkiye’de ise telefon alabilmek için yemeden içmeden tam 639.1 saat yani  80 iş günü çalışmanız gerekiyor. Bu oldukça vahim bir durum. Bir kişinin 2021 yılında telefon alması için 80 gün boyunca 1 kuruş bile yemeden çalışması içler acısı. Türkiye’ye 428 saat ile Rusya takip ediyor. Çin’de bile telefonu satın alabilmek için 227.1 saat çalışmanız yeterli oluyor.

iPhone 13

İsviçre’de, bölgedeki en düşük gelirli kişiler bile sadece 34 iş saatinde 128 GB’lık bir model satın alabiliyor. ABD’de ise 49,5 saat çalışarak en son model iPhone’u satın alabiliyorsunuz.

Türkiye’de izlediği fiyat politikası ile tepkileri toplayan Apple, bu yılda da yüksek fiyatlardan giriş yapacak. Eylül sonunda ülkemizde de ön siparişe sunulacak olan yeni seriyi satın alabilmek için gerçekten zengin olmanız gerekiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.