Xiaomi Eylül 22, 2021 14:44

Şok Eden Açıklama: Xiaomi Telefonlarınızı Acilen Çöpe Atın!

Litvanya çıldırdı. Çin'e kendince ambargo uygulamaya çalışan Litvanya, halkına Xiaomi marka telefonları acilen çöpe atın uyarısında bulundu.
Şok Eden Açıklama: Xiaomi Telefonlarınızı Acilen Çöpe Atın!

Litvanya Savunma Bakanlığı, bir hükümet raporunun cihazların yerleşik sansür yeteneklerine sahip olduğunu tespit etmesinin ardından, tüketicilerin Çin menşeli telefon satın almaktan kaçınmasını tavsiye etti.  Litvanya Savunma Bakanlığı ayrıca insanlara şu anda sahip oldukları Xiaomi telefonlarını çöpe atmalarını tavsiye etti.

Xiaomi için kötü günler başlıyor mu?

İddialara göre Çin’in telefon devi Xiaomi tarafından Avrupa’da satılan telefonlar, “Özgür Tibet”, “Yaşasın Tayvan bağımsızlığı” veya “Demokrasi hareketi” gibi terimleri tespit etme ve sansürleme konusunda yerleşik bir özelliğe sahip.

Litvanya Savunma Bakanlığı Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yayınladığı raporda, Xiaomi’nin Mi 10T 5G telefonun yazılımındaki bu özelliğin “Avrupa Birliği bölgesi” için kapatıldığını, ancak herhangi bir zamanda uzaktan açılabileceğini söyledi.

Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius raporu tanıtırken gazetecilere verdiği demeçte, “Tavsiyemiz yeni Çin telefonları satın almamak ve daha önce satın alınmış olanlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmaktır.” dedi.

Litvanya ve Çin arasındaki ilişkiler son zamanlarda soğudu. Çin geçen ay Litvanya’nın Pekin’deki büyükelçisini geri çekmesini talep etti. Ayrıca Tayvan’ın Litvanya’daki misyonunun Tayvan Temsilciliği olarak adlandırılacağını açıklamasının ardından Vilnius elçisini geri çağıracağını söyledi. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tayvan misyonları, Çin’in kendi bölgesi olarak iddia ettiği adanın kendisine atıfta bulunmaktan kaçınarak Taipei şehrinin adını kullanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, geçen hafta Litvanya başbakanı Ingrida Simonyte ile görüştü. Bu görüşme sonucunda Çin’den gelen baskı karşısında ülkesine desteğini vurguladı.

Xiaomi Civi

Ulusal Siber Merkezin raporu ayrıca, Xiaomi telefonunun Singapur’daki bir sunucuya şifreli telefon kullanım verileri gönderdiğini söyledi. Çinli Huawei tarafından P40 5G telefonunda da bir güvenlik açığı bulundu. Ancak başka bir Çinli üretici olan OnePlus’ın telefonunda hiçbirine rastlanmadı. Huawei’nin Baltık’taki temsilcisi BNS haber kablosuna telefonlarının kullanıcı verilerini harici olarak göndermediğini söyledi.

Yani ülkeler arasındaki siyasi gerilimler yine markalar üzerinden yapılacak gibi görünüyor. Xiaomi daha önce Amerikan Hükumetine karşı bir dava açış ve bu davayı kazanmıştı. Bakalım Xiaomi Litvanya Hükumetine karşı nasıl bir hamle yapacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.