Apple Eylül 22, 2021 14:22

Depresyonda Mısınız? Apple Onu Da Çözecek!

Apple'ın yeni planları belli oldu. Apple Watch çok yakında depresyona da çözüm bulacak. Apple bey neler yapıyorsunuz öyle?
Depresyonda Mısınız? Apple Onu Da Çözecek!

Apple, cihazlarında sağlık ve tıp teknolojisini kullanmaya yabancı değil. Özellikle Apple Watch, EKG ölçümü yapabiliyor ve kullanıcılardaki düzensiz kalp atışlarını tespit edebiliyor. Şimdi ise Apple’ın cihaz sensörlerini ve algoritmalarını kullanarak kullanıcılarda depresyon ve bilişsel gerilemeyi tespit etmenin yollarını aradığı bildiriliyor.

Apple Watch depresyon tespiti yapabilecek

Cupertinolu teknoloji devi, Los Angeles California Üniversitesi’nden (UCLA) araştırmacılarla ve ilaç şirketi Biogen Inc. ile ortaklık kurdu. Biogen Inc. hafif bilişsel bozukluk üzerinde çalışırken UCLA, kullanıcılarda stres, kaygı ve depresyon belirtilerini inceleyen araştırmalar yürüttü.

UCLA’daki ekip, kullanıcının iPhone’unun video kamerasından, klavyesinden ve ses sensörlerinden gelen verileri ve hareket, yaşamsal belirtiler ve uyku ile ilgili saatten gelen verileri kullanacak. Veriler, kullanıcıların yüz ifadelerinin, nasıl konuştuklarının, yürüyüşlerinin hızı ve sıklığının, uyku düzenlerinin, kalp ve solunum hızlarının yanı sıra kullanıcının yazma hızı ve yazım hatalarının sıklığının analizini içerecek.

Apple Watch

Bu veriler daha sonra analiz edilecek ve diğer stres, kaygı veya depresyon ölçümleriyle karşılaştırılacak. Bu karşılaştırma verileri, muhtemelen katılımcıların nasıl hissettiklerine ilişkin anketleri doldurmasından elde edilecek. Çalışma, ilgili ruh sağlığı koşulları arasında somut bir ilişkiyle sonuçlanırsa, risk altındaki kullanıcıları uyaracak bir uygulama geliştirilebilir.

Öte yandan Biogen, iPhone ve Apple Watch’un zaman içinde bilişsel işlevi izlemek ve hafif bilişsel bozukluğu belirlemek için kullanıldığı iletken bir çalışma yürütüyor. Çalışma başarılı olursa Cupertinolu dev, kullanıcıları bilgilendirecek ve onları bakım aramaya teşvik edecek bir özellik geliştirebilir.

Açıkçası, Apple’ın bu özellikleri tam olarak cihazlarına nasıl entegre edeceği belli değil. Ancak, Apple’ın keşfetmek istediği kesinlikle ilginç alanlardır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.