Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 21, 2021 20:54

PC’niz Windows 11 ile Uyumlu Mu? Tek Tıkla Kontrol Edin!

Microsoft, Windows 11 güncellemesi öncesi PC'nizi test edebileceğiniz sağlık aracını yayınladı. Tek tıkla uyumluluğu kontrol edebilirsiniz.
PC’niz Windows 11 ile Uyumlu Mu? Tek Tıkla Kontrol Edin!

PC’nizin performansını değerlendirmenize ve PC’nizin Windows 11 güncellemesini yüklemeye uygun olup olmadığı sorusuna yanıt vermenize olanak tanıyan PC Health Check Tool, Haziran ayının son haftasında piyasaya sürülmüştü. Ancak Microsoft çok hızlı bir şekilde web sitesinden kaldırmıştı.

Windows 11 uyumluluk aracı bir kez daha yayınlandı

Bu kaldırma işleminin birçok kullanıcı uygulamanın yetersiz çalışmasından şikayet etmeye başladıktan sonra olması da dikkat çekmişti. Örneğin, oldukça güçlü PC’ler bile Windows 11’e destek sunamıyordu. Daha sonra uygulama Windows Insiders programının üyeleri tarafından test edildi ve şimdi nihayet son sürümü sıradan kullanıcılar için yayınlandı.

Bugün ise Microsoft her kullanıcı PC’lerinin Windows 11 ile uyumluluğunu kontrol edebilir. Microsoft, ücretsiz PC Sağlık Kontrol Aracı’nın son sürümünü yayımladı. Microsoft’un sitesi üzerinden indirebileceğiniz bu araç sayesinde güncellemenin PC’nizi ile uyumlu olup olmadığını tek tıklama ile görebilirsiniz.

Windows 11

İlginç bir şekilde, Microsoft, PC Health Check Tool’un son sürümünün piyasaya sürülmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Microsoft’un yeni güncellemesini ücretsiz sunacak olması Apple’ın pazar payını etkileyecek gibi görünüyordu. Ancak yeni güncellemenin her PC ile uyumlu olmaması Microsoft’un elini zayıflatacak gibi görünüyor.

Özellikle Microsoft’un güvenlik için talep ettiği TPM 2.0 modülü çoğu PC’de yer almıyor. Ayrıca işlemciler ile de bu güncelleme tam uyumlu olmayabilir. Muhtemelen yazılım devi kısa süre içerisinde aksiyon alacak ve güncellemenin çıkış tarihinde daha fazla kullanıcıya erişebilmek için sistem gereksinimlerinde düşürme yapacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.