Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 17, 2021 17:45

Kredi Çekecekler Dikkat! Kredi Vadeleri Yok Denecek Kadar Azaldı!

Tüketici kredi sisteminde büyük bir düzenleme yapıldı. Kredilerin vadelerinde ciddi oranda azalma yaşanacak. İşte yeni düzenleme.
Kredi Çekecekler Dikkat! Kredi Vadeleri Yok Denecek Kadar Azaldı!

Türkiye’de kredi sisteminde yeni bir düzenleme yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bugün yaptığı açıklama ile yeni kredi sisteminin tüm detaylarını paylaştı. Yeni düzenlemeye göre kredi çekecek olanları büyük bir sürpriz bekliyor. Çünkü kredilerin vadeleri yok denecek kadar azaldı diyebiliriz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıklamasına göre kredinin tutarı 50.000 TL üzerindeyse vade sayısı 36 aydan 24 aya indirildi. Yani artık ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde maksimum 2 yıl vadeli çekebiliyorsunuz. Tüketici kredilerinde yapılan bu değişikliğin sebebi ise henüz net bir şekilde açıklanmadı. Ancak son dönemde özellikle pandemi sürecinde çekilen kredilerde olası bir geri ödeme sorunu yaşandığı için böyle bir önlem alındığı söyleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada;

Kurulun 16.09.2021 tarihli toplantısında, 16.09.2021 tarih ve E-24049440- 045.01[4/5]-25466 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen, 04.09.2020 tarihli ve 9131 sayılı Kurul Kararı ile otuz altı ay olarak belirlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı elli bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için otuz altı aydan yirmi dört aya indirilmesine,

Bu Karar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki kredilerin borç bakiyelerinin elli bin Türk Lirasının üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla otuz altı ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilmesine,

Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

kredi

Yeni sistemin önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Bakalım bu yeni karar vatandaş tarafından nasıl karşılanacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.