Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 17, 2021 13:12

Çinli Teknoloji Firmaları Tepetaklak Oldu

En değerli 10 firma son finansal raporlar ile belli oldu. Çinli teknoloji firmaları bu yıl ilk 10'a bile giremedi. Peki, neden?
Çinli Teknoloji Firmaları Tepetaklak Oldu

Teknoloji dünyası son 2-3 yıl içerisinde Çinli teknoloji firmaları tarafından değişime uğramıştı. Çinli firmalar yakaladıkları başarılar ile rekordan rekora koşmaya başlamıştı. Kısa süre içerisinde Çin’in dışına çıkarak Avrupa fethine başlayan bu firmaları koronavirüs pandemisi vurmuş gibi görünüyor. Son rakamlara göre firmaların market değerleri açıklandı. İlk onda bir tane bile Çinli firmanın yer almaması dikkat çekti.

Açıklanan verilere göre Apple‘ın market sermayesi tam 2.46 trilyon dolar değerinde. İlk sırada yer alan Apple’ın 2.29 trilyon dolar ile Microsoft izliyor. Listenin üçüncü sırasında ise Google‘ı bünyesinde bulunduran Alphabet 1.93 trilyon dolar ile yer alıyor. Dördüncü sırada ise petrol zengini Arapların firması olan Saudi Arabian Oil 1.87 trilyon dolar ile yer alıyor. İlk üçte teknoloji firmasının yer alması, petrol zenginlerini korkutacak. Çünkü elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile petrol nihayet 2. plana düşecek.

Listenin beşinci sırasına geldiğimizde ise 1.76 trilyon dolar ile alışveriş devi Amazon yer alıyor. Liste 1.05 trilyon dolar ile Facebook ve 757 milyar dolar ile Tesla şeklinde devam ediyor.

Çinli Teknoloji Firmaları

Dünyadaki teknoloji değişimler ve yenilikler en değerli firmaların bu alanda boy göstermesine neden oldu. Büyük oyun geliştiricilerinde bile pay sahibi olan Çinli Tencent ise 552 milyar dolar değer ile 11. sırada kendine yer bulmayı başardı. Bunca teknolojik gelişimde Tencent’in değerinin 1 trilyon dolar bandına yaklaşamaması oldukça ilginç.

Amerika Birleşik Devletleri Çin’deki teknolojik gelişmeleri başarılı bir şekilde okudu. Ancak Amerika’nın bunun önüne yeni teknolojiler ile geçmek yerine ambargo politikası uygulaması oldukça yanlış. Muhtemelen Amerika’nın ambargo ile Çinlileri dizginleme politikası 2-3 yıl içerisinde elinde patlayacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.