Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 16, 2021 17:57

Skoda için Kötü Haber! Üretim Durduruluyor!

Koronavirüs ile patlak veren çip krizi otomobil devlerini vurmaya devam ediyor. Şimdi de Skoda üretimi askıya alacağını açıkladı.
Skoda için Kötü Haber! Üretim Durduruluyor!

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, teknoloji ve otomobil devlerini etkilemeye devam ediyor. 2024 yılına kadar sürecek denilen global çapta yaşanan çip krizi şimdi de otomobil devlerinin üretime ara vermesine neden oldu. Birçok üreticiden sonra bugün de Skoda üretime ara vereceğini açıkladı.

Volkswagen grubunun bir parçası olan Çek otomobil üreticisi Skoda Auto, mikro devre sıkıntısı nedeniyle Eylül ayının sonunda yerel fabrikalarında üretimi bir hafta süreyle durduracak. Ancak bu üretim durdurma kararı sadece Çin’de uygulanacak. Yani firmanın diğer fabrikalarındaki üretim şimdilik devam edecek.

Yarı iletken kıtlığı otomobiller, ev aletleri ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere birçok endüstriyi vurdu. Bu krizden dolayı özellikle otomobil sektöründe fiyatlar ciddi oranda arttı. Teknoloji alanında ise firmalar fiyat artırmaya gitmedi. Ancak PlayStation 5 ve Xbox Series S/X gibi yeni nesil konsollarda hala Avrupa ve Amerika stok sorunu yaşıyor. Bu stok sorununun en büyük kaynağı ise maalesef ki çip krizi.

Skoda

Skoda’ya geri dönecek olursak; Çek Cumhuriyeti‘nde, ekonominin kilit lokomotifi olan otomotiv sektörü özellikle etkilendi. Elektronik bileşenlerin beklentisiyle, Skoda’nın tesislerinde binlerce bitmemiş araba stokladı. Skoda’nın sendika başkanı Jaroslav Povsik haber bülteninde, iptal edilen vardiyaların ulusal bayram olan Bağımsızlık Günü vesilesiyle 27 ve 28 Eylül hafta sonuna ekleneceğini söyledi. Üretim tüm hafta boyunca askıya alınacak.

Skoda’nın almış olduğu bu kısa süreli üretim durdurma olayı fiyatları ve stokları etkilemeyecek gibi görünüyor. Umarız çip krizi en kısa sürede çözülür ve teknolojik gelişimler aksamaz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.