Akıllı Telefon Eylül 16, 2021 13:50

iPhone 13 Serinde Tüm Modellerin RAM Miktarı Belli Oldu

iPhone 13 serinde RAM boyutları belli oldu. Apple, yeni iPhone modellerindeki RAM boyutlarını iPhone 12 serisi ile aynı tutuyor.
iPhone 13 Serinde Tüm Modellerin RAM Miktarı Belli Oldu

Apple, iPhone etkinliklerinde telefonların pil ve RAM kapasitelerine asla değinmez. Bunun yerine telefondaki performans artışına ve kullanım sürelerinin ne kadar uzadığına vurgu yapar. Fakat çok geçenden bu bilgilere zaten ulaşıyoruz. Macrumors sitesinde yer alan habere göre Apple, iPhone 13 serisinde RAM boyutlarını artırmamış görünüyor. RAM kapasiteleri iPhone 12 serisindeki ile aynı kaldı. iPhone13 ve iPhone13 mini’de 4GB RAM yer alırken, söz konusu Pro modeller olduğunda ise RAM bir kez daha 6GB olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 13 Fiyatı

Android ekosisteminde özellikle oyuncu telefonlarında fiziksel olarak 18GB RAM’e çıkılmış durumda. Hatta bazı üreticiler son dönemde fiziksel RAM’i sanal RAM ile destekliyor. Apple ise yeni iPhone’larında 4GB ve 6GB RAM’i yeterli görüyor. iOS işletim sisteminin RAM dostu yapısı göz önüne alındığında bu kapasiteler fazlasıyla yetecektir. Hem zaten Apple kullanıcıları da telefondaki RAM’in kapasitesini çok da merak etmiyor.

iPhone 13 serisine TSMC tarafından 5nm+ sürecinde geliştirilen altı çekirdekli Apple A15 Bionic işlemcisi güç veriyor. Apple etkinlikte A15’in A14’e kıyasla ne kadar hızlı olduğunu belirti. Şirket bunun yerine Pro modellerdeki 5 çekirdekli GPU’nun akılı telefonlardaki en hızlı grafik performansına sahip olduğunu aktardı.

Apple’ın bir sonraki RAM artışı muhtemelen iPhone 14 serisi ile gerçekleşecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.