Apple Eylül 16, 2021 20:50

iPhone 13 Mü Yoksa Bitcoin Almak Mı Mantıklı?

Apple'ın yeni canavarları iPhone 13 büyük ses getirdi. Peki, yeni iPhone'u almak mı yoksa Bitcoin veya Ethereum almak mı daha mantıklı?
iPhone 13 Mü Yoksa Bitcoin Almak Mı Mantıklı?

Cupertinolu teknoloji devi geçtiğimiz günlerde iPhone 13 ailesini tanıttı. Fiyat açısından iPhone 12 ile aynı seviyeden satışa sunulan bu modeller, büyük ses getirdi. Ancak Çin’de 2 milyon ön siparişi 1 günde toplayan iPhone 13’ü satın almak pek mantıklı olmayabilir. Neden mi diyeceksiniz? Çünkü ortada sürekli yatırımcısına para kazandıran kripto para piyasası gibi bir gerçek var.

Statista araştırmasına göre, müşteriler telefonlarını yenisiyle değiştirmeden önce ortalama olarak üç yıl boyunca kullanıyor. Yani iPhone 13’ü satın alacak çoğu kişi ya iPhone X yada iPhone XS kullanıcıları olacak. Bu üç yıllık süreç için 2018 yılına geri dönecek olursak; Apple’ın 2018 ürün ailesinin ilk fiyatları sırasıyla 599 dolar, 699 dolar, 749 dolar ve 999 dolardı.

Erhan Kahraman‘ın haberine göre; bu satın alma Aralık 2018’de yapılmış olsaydı, aynı fiyat farkı 0,1 ila 0,13 BTC’ye dönüşecekti.  Bir kripto meraklısı doğru kararı verir ve önceki satın alımlarında temel modele yönelirse, bugün yeterli birikime sahip olacakları anlamına geliyor. Yani yatırım yaparak ve 3 yılda bir telefon değiştirerek yeni iPhone’u çok daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Ethereum yatırımcıları ise neredeyse üç yıl önce 3 ETH satın alarak “tabanı satın al, geri kalanını kriptoya harca” stratejisinden daha fazla faydalanabilecek. Yani 3 yıl önce Ethereum’a para yatıranlar iPhone 13 Pro Max’i direkt olarak satın alabilecek konumda olacak.

Apple iPhone 13

Seçilen kripto para birimine bağlı olarak, getiriler önemli ölçüde değişiyor. Örneğin, Binance Coin Aralık 2018’in başında 5 doların biraz üzerindeyken, Dogecoin 0,00225 dolar değerindeydi. Bu da bazı madeni paralara yapılan yatırımların üç yıl içinde ikiye katlandığı anlamına geliyor.

Bu para birimlerinin bir borsa olduğunu kar edeceğim derken zarar da edebileceğinizi belirtelim. Ancak size tavsiyeminiz yine de her yıl premium segment telefon almak yerine paranızın değerini koruyacak yatırım araçlarına yönelmeniz yönünde olacak. iPhone 12 sahibi bir kişinin iPhone 13’e geçmeyince çok büyük şeyler kaybetmeyeceğini kaybedeceği tek şeyin hele hele Türkiye’de sadece para olacağını belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.