Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 15, 2021 16:50

AMD Dizüstü Bilgisayarların Geleceğini Yazıyor!

Açıklamalarda bulunan AMD CFO'su, AMD'nin önümüzdeki yıldaki vizyonları hakkında bilgiler verdi. İşte detaylar.
AMD Dizüstü Bilgisayarların Geleceğini Yazıyor!

AMD, taşınabilir bilgisayar ve sunucu işlemcilerinin pazar paylarına odaklanarak son birkaç yılda olumlu finansal büyüme gösterdi. AMD, özellikle başlangıçta sunucu pazarları için haritada tam olarak değilken bile, kendini sunucu pazarlarının genel pazar payının %10’unun üzerinde gördü. Şirket ayrıca Ryzen serisi için masaaüstü işlemcilerinde rakip Intel’e göre bir artış gördü.

AMD, Masaüstü CPU’ları ve GPU’lara Karşı Öncelikli Olarak Sunucu ve Dizüstü Bilgisayar CPU’larına Odaklanacak

AMD, 2020’de Renoir ve 2021’de Cezanne’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte mobil işlemcileriyle kendilerini yeniden tanıttı. Şirket şimdi Rembrandt’ı 2022’nin başlarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yıl Deutsche Bank Teknoloji Zirvesi’nde AMD CFO’su Devinder Kumar, şirketin önümüzdeki birkaç yıldaki vizyonundan bahsetti. Konuşma sırasında, AMD’nin hem sunucu hem de mobil masaüstlerine daha çok odaklanmaya hazır olduğunu söyledi. AMD’nin Epyc-SP’sinin önümüzdeki yıllarda mobil pazar paylarına odaklanmasıyla birlikte daha yaygın hale geleceği tahmin ediliyor.

Taşınabilirlik ve uzaktan çalışma için artan dizüstü bilgisayar ihtiyacının yanı sıra artan sunucu kapasitesi ihtiyaçları ile AMD’nin odağını GPU’lardan ve masaüstü sistemlerinden değiştirmesine şaşmamalıyız.

Ayrıca AMD’nin Zen3 işlemcileriyle yapılan plana benzer şekilde, AMD’nin masaüstü ve özelleştirilebilir bilgisayar pazarlarına daha az odaklanacağı tahmin ediliyor. Ancak Intel, bu yılın sonuna doğru Alder Lake serisinin piyasaya sürülmesiyle masaüstü pazarının kontrolünü tekrardan ele geçirebilir.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.