Eylül 14, 2021 14:51

Xiaomi Akıllı Gözlük ile Gelecek Geldi!

Telefonları ile ünlü olan Xiaomi akıllı gözlük işine de el attı. Peki, Çinli teknoloji devinin yeni gözlükleri bizlere neler sunuyor?
Xiaomi Akıllı Gözlük ile Gelecek Geldi!

Xiaomi bugün ilk akıllı gözlüklerini resmen tanıttı. İlginç bir şekilde bu duyuru, Facebook’un Ray-Ban ile işbirliği içinde Ray-Ban Stories akıllı gözlüklerini piyasaya sürmesinden sadece birkaç gün sonra gerçekleşti. Şimdilik konsept aşamasında olan Xiaomi akıllı gözlük modeli çok yakında gerçeğe dönüştürülecek gibi görünüyor.

Xiaomi’nin yeni gözlüğü sadece 51 gram ağırlığında olacak ve standart bir gözlük gibi görünüyor. Cihazda dört çekirdekli işlemci, pil, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı, bir çift kameranın yanı sıra 497 farklı sensör ve çeşitli modüller için yer bulunacak. Ekranın kalbinde, yalnızca 0,13 inçlik bir diyagonal ile minyatür bir MicroLED panel yer alacak. Xiaomi, böyle bir cihazın sonunda bir akıllı telefonun yerini alabileceğine inanıyor.

Çinli teknoloji devi, akıllı gözlükleri modern cihazlardan biraz daha akıllı hale getirmeye çalıştı. Bu nedenle, bir akıllı telefonla eşleştirildiğinde, telefona alınan tüm bildirimleri değil, yalnızca en önemli bildirimleri sunacak. Duruma bağlı olarak ekrandaki bilgiler otomatik olarak görüntülenecek.

Akıllı gözlükler navigasyonu da destekleyecek. Bu sayede araba sürerken yola bakarak navigasyonu da görebileceksiniz. Bu gözlükler dahili mikrofon ve hoparlörü ile kendileri arama yapabilecek. Yani telefondan bir nevi bağımsız çalışacak diyebiliriz. Ayrıca bu modelde dahili kameradan resim depolamak için bir dahili depolama birimi yer alacak.

Akıllı gözlüğün en nemli özelliklerden biri, gerçek zamanlı sesle etkinleştirilen çevir olacak. Bu sayede dil bilmeden karşınızdaki yabancı bir şekilde anlaşabileceksiniz. Şimdilik konsept aşamasında olan bu ürünün gerçeğe ne zaman geçirileceği ve satışa sunacağı bilinmiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.