Apple Eylül 14, 2021 20:49

iPhone 13 Can Yakmaya Geldi! Bu Sefer Olmuş!

Herkesin beklediği an geldi çattı. Uzun bir süredir beklenen iPhone 13 resmi olarak tanıtıldı. Apple bu sefer çok çalışmış.
iPhone 13 Can Yakmaya Geldi! Bu Sefer Olmuş!

Apple‘ın uzun süredir konuşulan telefonu iPhone 13 resmi olarak tanıtıldı. Tasarımsal açıdan iPhone 12’ye göre küçük yenilikler ile gelen iPhone 13, asıl farkını performans ve kamera konusunda koymaya kararlı. Yeni renk seçenekleri ile gelen bu model, çentik konusunda da beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

iPhone 13 özellikleri

Bildiğiniz gibi iPhone X ile birlikte hayatımıza çentik kavramı girmişti. Android cephesi bu çentiği yok etmeyi hatta ekran altına gizlemeyi başarmıştı. Ancak TrueDepth kamera sisteminden dolayı Apple bu çentiği bu yıl sadece küçültmek ile yetindi. Daha fazla kullanım alanı sunan ve Apple’ın dediğine göre özelleştirilmiş OLED panel ile gelen telefon 1200 Nit parlaklığa kadar çıkabiliyor. Tabii bu değer sadece HDR içeriklerde yaklanabiliyor.

Super Retina XDR adı verilen bir ekran kullanan Apple, ortam ışığına göre renk tonunu ayarlayan True Tone sistemi, Haptic dokunsal bildirim, Dolby Vision desteğine de yer veriyor. SDR içeriklerde ise bu ekranın 800 nite kadar çıkabildiğini belirtelim.

Telefonun arka tarafında 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.6 diyaframlı geniş açılı lens yer alıyor. Bu ana lense bir de ultra geniş açılı 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframlı lens eşlik ediyor. Apple’ın dediğine göre sarsıntıyı engellemek için lenslerde gelişmiş OIS desteği bulunuyor. Video konusuna son yıllarda çok önem veren Apple, Sinematik Modu adını verdiği bir moda da yer veriyor. Bu mod sayesinde sinema kalitesinde videolar çekebileceksiniz.

iPhone 13

15 milyar transistör ile gelen Apple A15 yonga setinden beslenen iPhone 13‘ün, bir önceki modele göre tam yüzde 30 GPU performansı sunduğunu belirtelim. Yeni ISP yani görüntü işleme çipi ile gelen bu işlemci, yeni video çözücü, daha güvenlik bir sistem ve yeni ekran motoruna sahip. Yani anlayacağınız Apple A15 yonga seti piyasanın en hızılı olmaya hazır.

iPhone 13’ün iPhone 12’den 2.5 saat daha fazla batarya ömrü sunduğu açıklandı. Apple A15 yonga seti görünüşe göre oldukça az bir enerji tüketimi gerçekleştiriyor. Fiyat açısından ise iPhone 13’ün 128 GB‘lık modelinin fiyatı 799 dolardan Amerika’da satışa sunulacak. Pembe, mavi, siyah, beyaz ve kırmızı renk seçeneklerine sahip olan bu modelde iPhone 12’deki MagSafe özelliğinin kullanılmaya devam edildiğini belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.