Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 13, 2021 13:25

WhatsApp Android ve iOS’te Güvenliği Arşa Çıkaracak

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, çok yakında iOS ve Android'de mesaj yedeklerini uçtan uca şifreleyeceğini açıkladı.
WhatsApp Android ve iOS’te Güvenliği Arşa Çıkaracak

Facebook çatısı altında yer alan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son yeniliği olarak iPhone’dan Android’e sohbet geçmişi aktarımı özelliği ile karşımıza çıkmıştı. Telegram’a kaptırdığı kullanıcılarını tekrardan bünyesine çekmek isteyen ve bu yüzden sürekli yenilik sunan WhatsApp’ın, şimdiki yeni durağı belli oldu. Şirket yakında uçtan uca şifreli yedeklemeler sunmaya hazırlandığını resmi olarak açıkladı.

Mesajlaşma uygulaması yakında iOS ve Android uygulamasındaki yedeklemeler için uçtan uca şifreleme sunacak. Bu, kullanıcıların WhatsApp verilerini Android ve iOS’ta yedekledikleri Google Drive ve iCloud için geçerli olacak. Şirket, bunu etkinleştirmek için anahtar depolama ve bulut depolama için tamamen yeni bir çerçeve gerektirdiğini söyledi.

Hatırlamak gerekirse, Facebook’un kuruluşu olan mesajlaşma uygulaması mesajlar için uçtan uca şifreleme sağlıyor. Yakında çıkacak olan bu özellik ile kullanıcılar bu yedeklemeler için yedeği geri yüklediklerinde gerekli olacak bir şifre ekleyebilecek.

WhatsApp Telegram

WhatsApp’ın ayrıca Android’den iOS’a sohbet geçmişi geçişi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Çok yakında yeni özelliklerini kullanıma sunacak olan WhatsApp’ın 2021 yılı bitmeden daha 1-2 tane daha büyük çaplı yenilik duyurması bekleniyor. Gizlilik konusunda yaptığı hatayı telafi etmek için gece gündüz çalışan WhatsApp’ın son sunduğu yenilikler oldukça yerinde diyebiliriz. Ancak bu süreçte Telegram ve Signal gibi rakip uygulamalar da boş durmadı.

Mesajlaşma konusunda rakipsizken kendi eliyle kendine rakip yaratan WhatsApp’ın tahtı sallanmaya başladı. Bu yüzden Facebook cephesinden mesajlaşma deneyimini artıracak yenilikleri önümüzdeki yıl göreceğimizi düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.